Výšková budova VUT začíná po náročné rekonstrukci sloužit výuce

beno.cz / 20.6.2016 / (ik)

Oprava výškové budovy Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně na Technické ulici skončila. Po náročné rekonstrukci byl objekt v pondělí 20. června slavnostně otevřen pro veřejnost. Od září zde začne standardní výuka.

Budova tak po pěti letech oprav znovu začíná sloužit studentům a zaměstnancům brněnské techniky, kteří se dosud museli spokojit s provizorními podmínkami.

Rekonstrukce devatenáctipatrové budovy stála téměř 621 milionů korun, z nichž 461 hradilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a zbylých 160 milionů VUT.

„I když se situace během rekonstrukce komplikovala, jsem rád, že je vše zdárně za námi a že objekt, jehož energetická náročnost je nyní nižší, mohou využívat studenti a zaměstnanci školy. Vždyť Vysoké učení technické v Brně je co do počtu studentů největší technická univerzita u nás a Fakulta strojního inženýrství, která patří mezi největší fakulty VUT. Jednoznačně potřebuje budovu, ve které jsou k dispozici dostatečné výukové a další prostory,“ zdůraznil při otevření rektor VUT v Brně Petr Štěpánek.

Původní rekonstrukce plánovaná v roce 2011 počítala pouze s opravou fasády. Měla skončit v roce 2014.

Během výměny venkovních panelů však stavbaři zjistili další závažné poruchy. Bylo nutné zejména opravit betonový skelet, sanovat sloupy a doplnit nedostatečnou ocelovou výztuž. Opravy se tak proměnily v rozsáhlý stavební projekt trvající až do současnosti.

Stavba díky svým 74 metrům byla v letech 1984 až 2012 nejvyšší budovou Brna. V současnosti ji převyšují AZ Tower (111 metrů) a Spielberk Tower B (85 metrů).

Je určena pro 1 600 osob. Má zde sídlo devět odborných ústavů školy a také děkanát fakulty.

Kateřina Růžičková, 21. 6. 2016