Seminář k bakalářské práci (B-SSZ) (FSI-FES)

Akademický rok 2024/2025
Garant: doc. Ing. Miroslav Škopán, CSc.  
Garantující pracoviště: ÚADI všechny předměty garantované tímto pracovištěm
Jazyk výuky: čeština
Cíle předmětu:

Student se naučí vyhledávat relevantní zdroje a správně je citovat. Dále zpracovat rozsáhlejší technický text a následně jej prezentovat před odbornou veřejností.  Tím se přípraví na své vystoupení při obhajobě bakalářského projektu.
Student se naučí veřejně vystupovat a odborně hovořit. 

Výstupy studia a kompetence:
 
Prerekvizity:

Pro účast v semináři se předpokládají znalosti v rozsahu předchozího bakalářského studia, doplněné studiem literatury podle konkrétního zadání bakalářské práce.

Obsah předmětu (anotace):

V tomto předmětu jsou v úvodní části studenti seznámeni se způsobem a metodami zpracování bakalářské práce a její následné prezentace v rámci obhajoby při státní závěrečné zkoušce. V navazující části studenti prezentují formou desetiminutové prezentace o výsledcích, které získali při vypracovávání svých bakalářských prací. Na prezentace navazuje vždy krátká odborná rozprava.

Metody vyučování:
 
Způsob a kritéria hodnocení:

Podmínky udělení zápočtu: Aktivní účast na seminářích a přednáška o své bakalářské práci.
Účast na semináři je povinná a bude pravidelně kontrolována. Forma nahrazení výuky zameškané z vážných důvodů se řeší individuálně s garantem předmětu. Podmínkou udělení klasifikovaného zápočtu je prezentace připravované bakalářské práce.

Hodnocení: Hodnotí se 4 níže uvedená kriteria:
1. Příprava (obsah – věcnost) – ohodnocení kvality obsahu prezentace (20 b.)
2. Přednes (plynulost mluvy, vyjadřování) – ohodnocení sebeprezentace, terminologie, plynulost a návaznost v projevu (20 b.)
3. Prezentace (projekce) – ohodnocení grafiky, stylistiky a přehlednosti prezentace (40 b.)
4.Rozpracovanost práce – ohodnocení rozsahu prezentované práce s ohledem na termín prezentace v semestru (20 b.).

Výsledné hodnocení je dle klasifikační stupnice VUT - ECTS.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky:
 
Typ (způsob) výuky:
    Cvičení  13 × 1 hod. povinná                  
Osnova:
    Cvičení

1.až 6. Seznámeni se způsobem a metodami zpracování bakalářské práce. Vyhledávání a citování zdrojů, plagiátorství, pravidla pro psaní a úpravu bakalářských prací, aktuální předpisy VUT ke zpracování závěrečných prací a jejich hodnocení.


7. až 13. V těchto týdnech budou probíhat prezentace rozpracovaných bakalářských prací studentů (v rozsahu 10 + 5 minut) tak, aby mohl prezentaci realizovat každý student. V případě potřeby budou výukové skupiny rozděleny co do počtu tak, aby pro prezentaci každého syudenta byl dostatek času.

Literatura - základní:
1. SHIGLEY, Joseph E., Charles R. MISCHKE a Richard G. BUDYNAS. Konstruování strojních součástí. Brno: Vysoké učení technické v Brně, 2010. Překlady vysokoškolských učebnic. ISBN 978-80-214-2629-0.
2.

LEINVEBER, Jiří a VÁVRA, Pavel. Strojnické tabulky: učebnice pro školy technického zaměření. Sedmé vydání. Úvaly: Albra, 2021. ISBN 978-80-7361-124-8.

3.

ČSN ISO 690. Informace a dokumentace: Pravidla pro bibliografické odkazy a citace informačních zdrojů. 3. vyd. Praha: ÚNMZ, březen 2022

Literatura - doporučená:
2.

SHIGLEY, Joseph E., Charles R. MISCHKE a Richard G. BUDYNAS. Konstruování strojních součástí. Brno: Vysoké učení technické v Brně, 2010. Překlady vysokoškolských učebnic. ISBN 978-80-214-2629-0.

2.

Svoboda P., Brandejs J., Prokeš F. -- Základy konstruování -- akad.nakl.CERM Brno, 2003, ISBN 80-7204-306-4

3. Bakalářské práce jednotlivých studentů
Zařazení předmětu ve studijních programech:
Program Forma Obor Spec. Typ ukončení   Kredity     Povinnost     St.     Roč.     Semestr  
B-STR-P prezenční studium SSZ Stavba strojů a zařízení -- kl 2 Povinný 1 3 L