Zajímavosti z fakulty

Brněnští matematici vyrážejí na 11. expedici za úplným zatměním Slunce. Unikátní snímky koróny mohou přinést nové poznatky o Slunci

V pátek 14.6 se uskutečnilo předodjezdové setkání členů expedice s vedením univerzity a fakulty. Kolegové z Ústav matematiky budou zatmění, které nastane 2. července, pozorovat v Chile a Argentině.

První místo pro studentku Matematického inženýrství

Studentka matematického inženýrství Petra Kosová získala za prací Numerical methods of space-based coronograph image processing jedno ze dvou prvních míst v soutěži SVOČ v matematice a informatice.

Podpořte vznik dokumentárního filmu o úplném zatmění Slunce, o příběhu Miloslava Druckmüllera

Tvůrci dokumentárního filmu Helios o úplném zatmění Slunce, kde bude hlavní dějovou linii tvořit příběh Miloslava Druckmüllera, hledají podporu pro vznik dokumentu. Film je možné podpořit zasláním příspěvku do 30. června 2019.

FSI na festivalu Pojďme slavit spolu!

Hlavní den oslav 120. narozenin VUT vyvrcholil open air festivalem Pojďme slavit spolu! Bohatý hudební program i doprovodné aktivity fakult přilákaly zhruba pět tisíc lidí.

Den otevřených dveří a setkání absolventů FSI

Součástí programu oslav jubilejního výročí založení VUT byly na fakultách také dny otevřených dveří. FSI v sobotu 25. května navštívily přibližně tři stovky absolventů i zájemců z řad široké veřejnosti.

Zlaté promoce absolventů FSI

Při příležitosti 120. výročí založení VUT se v sobotu 25. května uskutečnily Zlaté promoce absolventů VUT po 50 letech. Víc než stovka absolventů r. 1969 tří fakult převzala zlaté diplomy z rukou rektora VUT Petra Štěpánka.

Soutěž FSI a firmy ŽĎAS O nejlepší maturitní práci

Fakulta strojního inženýrství byla spoluorganizátorem soutěže firmy Žďas "O nejlepší maturitní práci" studentů Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Žďáru nad Sázavou a Střední průmyslové školy v Třebíči.

Brněnský majáles 2019

Do organizace programu 16. ročníku tradičního brněnského Majálesu, největšího open air festivalu pro mladé na jižní Moravě, který proběhl první květnovou neděli, se do zapojily také studentky ze SKAS FSI.

Konference ERIN 2019

V dubnu letošního roku se konal již 13. ročník úspěšné putovní mezinárodní konference ERIN – Education, Research, Innovation, a to pod záštitou děkana FSI VUT v Brně doc. Ing Jaroslava Katolického Ph.D.

Odhalení Dragonu 9: Studenti naposledy navrhují jen jednu formuli, v příští sezóně se zaměří také na elektrický pohon

Více než 32 tisíc hodin strávili studenti VUT vývojem a konstrukcí nového modelu formule Dragon 9. Letos naposledy budou brněnští konstruktéři zápolit o vítězství pouze v kategorii spalovacích motorů. Od příští sezóny chtějí vstoupit také do kategorie elektrických formulí.

VUT JUNIOR na FSI

Fakulta se poprvé zapojila do zábavného programu vzdělávání pro žáky základních škol VUT JUNIOR. Sto žáků šestých až devátých tříd nás navštívilo v sobotu 13. dubna.

Český rozhlas Plus: Nový projekt ÚMTMB se věnuje bezpečnosti na skluzavkách

Výzkumníci z Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky (ÚMTMB) vyvíjejí pro třebíčskou firmu Alfeko software, který umožní simulovat jízdu v tobogánu a tak otestovat bezpečnost ještě před uvedením do provozu. Jednoho měření se zúčastnila také redaktorka Českého rozhlasu Plus Helena Poláčková.

Den firem 2019: Studentům FSI se představil rekordní počet zaměstnavatelů

Více než 200 zástupců ze 63 společností se v rámci kariérního veletrhu Den firem setkalo se studenty Fakulty strojního inženýrství VUT. Veletrhu, který se koná přímo na fakultě, se zúčastnilo přes tisíc mladých strojařů.

Strojní inženýr pohledem žáka základní školy

Ve středu 26.3. navštívili FSI žáci ze ZŠ Gajdošova, Brno. Žáci měli příležitost seznámit se činností třech studentských týmů, které na fakultě působí, a získat tak představu o profesi strojního inženýra.

Moravské kolo Wings of Future v médiích

TechMagazín a Břeclavský deník informovaly čtenáře o soutěži Wings of Future, kterou pořádal Letecký ústav FSI VUT.

Gymnazisté z Břeclavi vyhráli soutěž Wings of Future, která motivuje středoškoláky k zájmu o letectví

Udržet tzv. walkalong glider, tedy papírovou vlaštovku, v letu a proběhnout s ní vytyčenou dráhu – i to byl jeden z úkolů pro 13 středoškolských týmů ve finále moravského kola soutěže Wings of Future. To se konalo v pátek 29. března na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Nejvíce bodů v jednotlivých disciplínách získal studentský tým s názvem Břeclavští stíhači a stal se tak celkovým vítězem. Soutěž pořádá Svaz českého leteckého průmyslu ve spolupráci s VUT a ČVUT.

Vítězství v prvním ročníků univerzitní ligy v eSportu pro náš tým

Závěrečná bitva dvou brněnských univerzit VUT a MUNI uzavřela první ročník univerzitní 3E ligy, soutěžilo se ve hře League of Legends.

Reprezentační ples se nesl ve slavnostním duchu. Ondřej Havelka se stal čestným inženýrem FSI

Vstupenky vyprodané do posledního místa a titul čestného inženýra Fakulty strojního inženýrství VUT pro Ondřeje Havelku - i takový byl 56. reprezentační ples naší fakulty, který se v pátek 8. března odehrál v Hotelu International v Brně. Připomeňte si jeho atmosféru znovu díky fotogalerii.

Studenti FSI zvítězili ve druhém ročník soutěže Mechathon

Úkolem robotické soutěže, kterou pořádala firma Bosch, bylo sestavit a naprogramovat autonomního robota, který je schopen vyskladnit zboží z kamionu do chytrého skladu, a následně jej dovést na výrobní linku.

FSI na Robotiádě 2019

Studenti z FSI se zapojili do doprovodného programu mezinárodní soutěže Robotiáda 2019. V zábavním vědeckém parku VIDA! představili exponáty z Mechatronické laboratoře a simulátor studentské formule.

Zlínští středoškoláci zvítězili ve třetím ročníku soutěže Roboti@FSI

Na konci ledna se na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně konalo finále třetího ročníku robotické soutěže, do kterého se probojovalo dvanáct nejlepších středoškolských týmů z celé České republiky

VUT s kampaní Technika poznání bojuje proti studijní neúspěšnosti

Vysokou studijní neúspěšností na vysokých školách patří ČR mezi nejhorší z vyspělých evropských států. V letošní náborové kampani Technika poznání se VUT rozhodlo apelovat na středoškoláky, aby z jejich přihlášky na vysokou školu byla informovaná volba.

David Nečas z Ústavu konstruování zkoumá materiál, který by mohl nahradit lidskou chrupavku

Jak funguje mazací kapalina v kloubech? A jaký materiál by v budoucnu mohl sloužit jako náhrada lidské chrupavky? To jsou některá z témat, kterými se zabývá biotribolog David Nečas.

Dny otevřených dveří na FSI

Dny otevřených dveří, které se konaly v pátek 7. 12. 2018 a 25. 1. 2019, se vyznačovaly rekordní návštěvností. V prosinci fakulta přivítala téměř 500 a v lednu přes 600 návštěvníků.

VUT zahájilo oslavy 120. výročí vzniku univerzity

Slavnostním odhalením podobizny historika a politika Antonína Rezka, který se významně zasloužil o vznik VUT, byly 15. ledna 2019 zahájeny oslavy 120. výročí založení univerzity. Harmonogram oslav

Vůz s logem VUT na soutěži Rally Dakar

Technika a technická řešení vyvíjená na ÚADI se pravidelně účastní nejtěžší dálkové soutěže Rally Dakar, která se letos jede na území Peru.

Akademické shromáždění VUT: Rektor ocenil významné akademiky a studenty VUT

Na AS VUT byli akademici FSI oceněni 1 zlatou, 3 stříbrnými a 1 pamětní medailí. Ocenění se dostalo také vítězům soutěže o nejlepšího pedagoga a mladým vědeckým pracovníkům.

Atletka z FSI patří mezi nejlepší akademické sportovce města Brna

Studentka Marcela Pírková získala ocenění za umístění v letošním ročníku Českých akademických her, které v létě pořádala Masarykova univerzita a ve kterých získala dvojnásobný titul akademické mistryně.

Firma z Opavska předala VUT do užívání pračku vzduchu vzešlou ze vzájemné spolupráce

O zvýšení účinnosti stávajících čističek vzduchu usiluje Scrubber, tzv. pračka vzduchu, která je výsledkem spolupráce FCH a Laboratoře přenosu tepla a proudění FSI s firmou MVB Opava.

Nejlepší mikroskopický snímek

V soutěži o nejlepší mikroskopický snímek zvítězil snímek s názvem EATER OF THE PLANET. Jeho spoluautorkou je Ing. Kateřina Mouralová, Ph.D. z FSI.

Profesor Antonín Píštěk patří mezi 100 čs. leteckých osobností století

Pedagog Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT a jeho dlouholetý ředitel prof. Ing. Antonín Píštěk, CSc. byl v anketě společnosti Aeroteam, s.r.o. a Českého svazu letectví, z.s. zvolen mezi 100 čs. leteckých osobností století. Výsledky byly vyhlášeny v pátek 2. listopadu 2018 v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi.

Nejrychlejší závodník vyběhl Strojařské schody za 85 sekund

Jen 85 sekund stačilo studentovi Ondřeji Piňosovi k vyběhnutí 362 schodů výškové budovy A1 Fakulty strojního inženýrství VUT. Ondřej Piňos tak o 3 sekundy vylepšil svůj loňský rekord v závodu Strojařské schody. Celý výtěžek ze startovného, tedy 21 400 Kč, věnovali organizátoři ze Studentské komory Akademického senátu FSI na účet charitativní akce Movember. Jejím cílem je upozorňovat na témata spojená s rakovinou varlat a prostaty.

Nejvyšší ocenění zaměstnavatelů opět pro FSI

I za rok 2018 získala FSI prestižní ocenění ŠKOLA DOPORUČENÁ ZAMĚSTNAVATELI. Fakulty českých VŠ hodnotilo 380 zaměstnavatelů z hlediska jejich přínosu pro trh práce a kvalifikovanosti absolventů.

Čerstvá absolventka FSI získala Cenu Edwards. Za návrh umělého srdce se dvěma vířivými čerpadly

Čerstvá absolventka Fakulty strojního inženýrství VUT Ludmila Čápová navrhla nový způsob, jak může fungovat umělé srdce. Pro rozvádění krve po těle zvolila vířivé čerpadlo, jehož funkce sice není příliš podobná biologickému pumpování, ale mezi jehož hlavní výhody patří menší rozměry a schopnost fungovat při nižších tlacích.

GAUDEAMUS BRNO 2018

Ve dnech 23.10. – 26.10. 2018 se na BVV konal XXV. ročník evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání GAUDEAMUS BRNO 2018.

Strojařský knír 2018 nabídne přednášku horolezce Jaroše, závod Strojařské schody i kurz první pomoci

Udělejte si v listopadu čas na svoje zdraví! Fakulta strojního inženýrství VUT se podruhé aktivně zapojuje k Movemberu, charitativní akci na podporu mužského zdraví.

Plakát Jana Rajlicha byl oceněn na mezinárodní výstavě v Lipsku

Jan Rajlich z Ústavu konstruování FSI VUT, syn slavného grafického designéra, získal za svůj plakát "Yes–No Demokratie" ocenění na mezinárodní výstavě plakátů se sociálním přesahem.

Noc vědců 2018 – 100 LET ČESKÉ VĚDY

První říjnový pátek se uskutečnil 14. ročník Noci vědců. Fakulta připravila zajímavý program, kde představila zábavný a hravý svět vědy, v Technickém muzeu, které během 6 hodin navštívilo 1888 návštěvníků.

MSV 2018 přinesl dvě zlaté medaile pro zařízení z FSI

V prvním říjnovém týdnu se v Brně konal 60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Hlavním tématem jubilejního ročníku byla průmyslová automatizace. Dva exponáty spojené s FSI získaly zlatou medaili.

Čerpadlo z FSI získalo Zlatou medaili na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2018

Hybridní čerpací systém, na kterém pracovali odborníci z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, získal Zlatou medaili v kategorii inovace komponenty ve strojírenství.

International Mechatronics Summer School 2018

Na FSI proběhl již 3. ročník mezinárodní letní školy mechatroniky.

VUT spouští Kariérní centrum

Na nově vzniklém portále VUT budou od začátku října zveřejňovány pracovní nabídky firem. Kromě inzerátů centrum nabídne i kurzy, včetně kurzů na podporu studentských start-upů. Pracovní nabídky cílené přímo na studenty či absolventy FSI jsou zveřejňovány také na webu FSI

Program FSI pro žáky základních škol

V akademickém roce 2017/2018 se Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně ve svých aktivitách více orientovala na žáky základních škol. Navázala úzkou spolupráci se Základní školou Novolíšeňská 10, Brno.

Další vítězství Dragona 8 v mezinárodní soutěži Formula Student

Tým studentů TU Brno Racing navázal na loňské vítězství a na domácím závodě Formula Student Czech Republic obhájil vítězství v kategorii formulí se spalovacím motorem.

Významné ocenění pro vůz Dragon 8

Dragon 8 získal ocenění nejinovativnějšího vozu soutěže Formula Student East 2018 od maďarského Ministerstva inovací a technologií

Promoce 2018

V akademickém roce 2017/18 úspěšně zakončilo státní závěrečnou zkouškou studium 591 studentů bakalářského studijního programu a 473 studentů navazujícího magisterského studijního programu.

Planetka (6263) získala jméno po profesoru Druckmüllerovi z Ústavu matematiky

Prof. Miloslavu Druckmüllerovi z Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně se dostalo významného ocenění jeho práce. Mezinárodní astronomická unie schválila návrh na pojmenování planetky (6263) jeho jménem.

Cena průmyslového podniku 2018

Ve středu 28. června proběhlo na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně vyhodnocení již třetího ročníku soutěže Cena průmyslového podniku. Oceněny byly excelentní bakalářské a diplomové práce.

Nové číslo NETME News přináší videa z FabFestu i přehled aktuálních grantových příležitostí

Přehled nových grantových příležitostí z tuzemských i zahraničních programů, ale také přehled nejdůležitějších novinek z dění v NETME Centre a na Fakultě strojního inženýrství VUT.

Na brněnské technice promovali absolventi doktorského studia

Ve čtvrtek 7. června 2018 byli v historické aule VUT jmenováni doktory absolventi doktorských studijních programů. Třináct jmenovaných bylo z FSI.

Den sportu 2018 přinesl FSI pohár rektora

Badminton, crossminton, dodgeball, jugger, florbal, veslování... To jsou jen některé ze sportů, které si mohli vyzkoušet studenti a zaměstnanci VUT v rámci letošního Dne sportu.

Pneumobily z VUT porazily evropskou elitu. Studentský prototyp na stlačený vzduch má nejlepší akceleraci v Evropě

Studenti z Pneumobil Racing Team Brno se zúčastnili mezinárodních závodů pneumobilů v Maďarsku. V konkurenci 36 univerzitních týmů dosáhli nejlepšího výsledku ve svojí historii a dostali se do evropské špičky.

Studentská formule chce znovu dobýt svět. Studenti zdokonalili karbonový monokok, který se používá i ve Formuli 1

Studentský tým TU Brno Racing odhalil osmý model formule Dragon. Mladí konstruktéři chtějí obhájit loňskou senzaci – 5. místo na světě v konkurenci více než 500 univerzitních týmů.

Krajské kolo fyzikální olympiády

Ve středu 25. dubna 2018 navštívilo FSI cca 100 středoškolských studentů, kteří se účastnili krajského kola 59. ročníku fyzikální olympiády. Akci organizoval Ústav fyzikálního inženýrství.

Studenti FSI vylepšili aerodynamiku kola a helmy pro české dráhové cyklisty

Vítězem soutěže Tokyo 2020 Challenge, jejímž cílem bylo po aerodynamické stránce vylepšení výkonů českých reprezentantů v dráhové cyklistice pro příští olympijské hry v Tokiu, se stala dvojice studentů z FSI.

FabFest 2018 a otevření druhé studentské dílny

StrojLAB, jediný univerzitní FabLab v České republice, oslavil první narozeniny inspirativním festivalem 3D tisku a otevřením druhé laboratoře Futurama.

Den firem na FSI 2018

Ve čtvrtek 15. března 2018 se uskutečnil v prostorách Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně již dvacátý ročník Dne firem na FSI. Tato tradiční akce zprostředkovává setkání zástupců firem a studentů přímo v prostorách fakulty.

Ples FSI 2018

Večer plný hudby, tance, uvolněné zábavy. To byl 55. reprezentační ples FSI. K poslechu i tanci hráli Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, cimbálová skupina Klaret a hudební skupina Kolorez.

Cena Jindřicha Zemana za astrofotografii již podruhé pro Ústav matematiky

Miloslav Druckmüller získal Cenu Jindřicha Zemana za nejlepší astrofotografii za rok 2017. Jedná se již o druhé ocenění práce Ústavu matematiky FSI VUT v Brně. Poprvé tuto cenu získal za rok 2013 Pavel Štarha.

Druhý ročník soutěže Roboti@FSI má svého vítěze

V posledním lednovém týdnu se na FSI utkalo devět středoškolských týmů ve finále robotické soutěže. Úkolem bylo navrhnout, naprogramovat a sestrojit třídicí stroj ze stavebnice LEGO MINDSTORMS.

Co přinesl rok 2017 v projektové činnosti NETME? Dozvíte se v novém čísle NETME News

Co přinesl rok 2017 v projektové činnosti NETME Centre? A jaké grantové příležitosti je možné využít v první polovině roku 2018? Na to odpovídá nové číslo magazínu NETME News, které přináší také další zajímavosti z oblasti vědy a výzkumu na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně.

Profesor Radim Chmelík získal Cenu města Brna za rok 2017

Za svůj přínos technickým vědám získal profesor Radim Chmelík ocenění udělované významným brněnským osobnostem. Zástupci města ocenili jeho práci na vývoji multimodálního holografického mikroskopu i podíl na budování CEITEC VUT.

Dny otevřených dveří na FSI

Dny otevřených dveří, které Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně pořádala v pátek 1.12.2017 a 12.1.2018, přilákaly přibližně 800 návštěvníků.

Ústav konstruování FSI spustil nové webové stránky

Se začátkem nového roku představil Ústav konstruování FSI VUT v Brně nový web. Změnila se nejen grafická podoba, ale i obsahová náplň.

Průzkum mezi absolventy

Výsledky dotazníkového šetření, které proběhlo v období září 2015 - leden 2016. Osloveni byli absolventi navazujícího magisterského studia FSI z roku 2013 a 2014, tedy rok až dva po absolutoriu.

Absolvent pan Martin Knobloch oceněn na konferenci v saském Freibergu

Absolvent studijního oboru s dvojitým diplomem Výrobní systémy získal za zpracování své diplomové práce Cenu Saska za tvářecí techniku. Cena byla udělena na konferenci v saském Freibergu.

Internetová matematická olympiáda 2017

Jubilejního desátého ročníku Internetové matematické olympiády, který se konal 27.11.2017, se zúčastnilo 222 týmů, tedy cca 1.500 středoškolských studentů z celé České i Slovenské republiky.

Ohlédnutí za Strojařským knírem 2017

Blížící se Vánoce jsou pro řadu lidí spojené s charitou. V závěru roku se do celosvětové charitativní akce zapojila také FSI. Celý listopad se na fakultě nesl ve znamení Strojařského kníru, tedy Movemberu.

ÚMTMB připravuje interaktivní vitrínu

Vitrína v sedmém patře budovy A2, kde sídlí Ústav mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky dostala po dlouhých letech nový obsah. Byl do ní umístěn interaktivní model inverzního kyvadla, který vznikl v Mechatronické laboratoři.

Cena Inženýrské akademie za vynikající technický projekt za rok 2017 pro FSI

Tým z Odboru fluidního inženýrství Viktora Kaplana FSI vedený prof. Pochylým získal za projekt „Malá vodní elektrárna s násoskovou vírovou turbínou“ Cenu Inženýrské akademie za vynikající technický projekt.

Rektor VUT ocenil významné akademiky a studenty i z řad FSI

Rektor ocenil v rámci Akademického shromáždění VUT v Brně vybrané osobnosti brněnské techniky. Akademikům a studentům FSI náležela 1 zlatá, 4 stříbrné a 1 pamětní medaile. Také byli oceněni vítězové soutěže o nejlepšího pedagoga podle hodnocení studentů VUT v Brně.

Profesor Jiří Marek obdržel Cenu Štefana Kassaya

Cena Štefana Kassaya byla předána profesoru Jiřímu Markovi z ÚVSSR FSI za osobnostní vzor a příkladnou profesionální životní dráhu ve spojení vědy a praxe.

International Mechatronics Summer School 2017

Mechatronická laboratoř (Mechlab) na Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky letos uspořádala druhý ročník Mezinárodní mechatronické letní školy - IMSS.

FSI na veletrhu vzdělávání Gaudeamus Brno 2017

Ve dnech 31. října až 3. listopadu 2017 proběhl v areálu BVV XXIV. ročník Evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního. FSI se prezentovala společně s ostatními fakultami VUT na společné expozici.

DOPORUČENO ZAMĚSTNAVATELI - prestižní ocenění opět pro FSI

Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně obhájila loňské prvenství. I v roce 2017 získala od zaměstnavatelů nejvyšší hodnocení mezi všemi fakultami vysokých škol v ČR.

FSI na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2017

Ve dnech 9.-13.10.2017 se v Brně uskutečnil 59. Mezinárodní strojírenský veletrh. Letošním hlavním tématem byla průmyslová automatizace. Exponáty FSI byly součástí expozice VUT v Brně.

Veletrh odborného vzdělávání 2017

V rámci doprovodného programu MSV 2017 probíhal Veletrh odborného vzdělávání určený žákům nejvyšších ročníků základních škol. Veletrh organizoval Jihomoravský kraj a prezentoval se zde také tým studentské formule TU Brno Racing.

Noc vědců 2017 - MOBILITA

První říjnový pátek roku 2017 se uskutečnil 13. ročník Noci vědců. FSI připravila zajímavý program, kde představila zábavný a hravý svět vědy. Tématem Noci vědců byla MOBILITA.

Nejlepší pedagog dle hodnocení studentů

Studenti rozhodli o tom, kteří pedagogové jsou dle jejich hodnocení těmi nejlepšími. Všem pedagogům, kteří se dostali na přední příčky, gratulujeme a děkujeme.

Jedinečný software a štěstí na počasí. To je recept brněnských matematiků na vytvoření snímků sluneční koróny

Týmu profesora Miloslava Druckmüllera z Ústavu matematiky FSI se během Expedice za úplným zatměním Slunce 2017 podařilo získat historicky největší množství kvalitních dat.

Kavárna i bufet STROJOVNA v novém

Fakultní kavárna a bufet má nového provozovatele. Bufet obnovil provoz ve středu 23.8. a kavárna se znovu otevře v pátek 15.9. při příležitosti imatrikulace. Obě zařízení přináší řadu novinek.

Cenu za nejlepší diplomovou práci získal Ing. Tomáš Kráčmar

Diplomová práce na téma „Konstrukce vřeten vícevřetenového soustružnického automatu" zvítězila v soutěži o nejlepší diplomovou práci, kterou pořádala Společnost pro obráběcí stroje.

TU Brno Racing je pátý na světě!

Tým TU Brno Racing dosáhl na pátou příčku ve světovém rank listu soutěže Formula Student. Do hodnocení je zařazeno 540 týmů formule student, které staví monoposty na spalovací motory.

Tým z FSI ve finále celoevropské soutěže EBEC 2017

Ve dnech 1.-7.srpna soutěžilo v Brně 120 nejlepších techniků, vítězů přecházejících kol evropské soutěže EBEC. VUT i Českou republiku reprezentoval v kategorii CASE study tým HRW z Ústavu procesního inženýrství FSI.

Dragon 7 se stal absolutním vítězem mezinárodní soutěže Formula Student Czech Republic 2017

Dragon 7 zvítězil jako první česká formule v mezinárodní soutěži Formula Student na evropském kontinentu. Jde o historický rekord týmu, který se stal nejen vítězem v kategorii spalovacích vozů, ale s celkovým počtem 938 bodů byl úspěšnější i než všechny elektrické vozy.

Software pro efektivní spalování a využití odpadu z FSI

Výzkumná skupina z Ústavu procesního inženýrství FSI vyvinula pro největší spalovnu odpadu v České republice, ZEVO Malešice v Praze, software pro plánování výroby energie z odpadů.

Expedice za úplným zatměním Slunce 2017

V pondělí 21. srpna 2017 nastalo úplné zatmění Slunce pozorovatelné na území USA. Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně a Institute for Astronomy (University of Hawaii) připravily společnou expedici.

Mistrovství evropských univerzit přineslo dvě nejcennější medaile pro studenta FSI

Student FSI Štěpán-Adam Havlíček zvítězil na MEU 2017 ve veslování v kategorii skif. V kategorii dvojskif obsadil druhou příčku.

Promoce a ocenění nejlepších absolventů 2017

V červenci 2017 promovalo na FSI 482 inženýrů a 608 bakalářů. U příležitosti slavnostních promocí byly za nejlepší závěrečné práce uděleny významné ceny: Cena rektora, Ceny děkana, Cena Nadace Preciosa a Ceny průmyslového podniku.

Technické muzeum vystavuje nejlepší práce studentů designu z Ústavu konstruování FSI

Novou výstavu Designéra! otevřelo Technické muzeum v Brně. Mapuje historii designu od 90. let 20. století po současnost a představuje práce absolventů průmyslového designu z Ústavu konstruování na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně.

V CERNu si plním svůj sen

Rozhovor s absolventkou česko-francouzského obor Industrial Engineering Pavlínou Trubačovou. Během studií se zabývala 3D technologiemi a výrobou kloubních implantátů, nyní se v CERNu věnuje výzkumu obrábění niobu.

Studentky a studenti z FSI bojovali v týmech VUT na Pražských primátorkách

První červnový víkend se na Vltavě konal tradiční veslařský závod Pražské primátorky. V obou týmech VUT jsme měli své zástupce. Za skvělou reprezentaci fakulty děkujeme Barboře Navrátilové, Anetě Koppové, Štěpánu Havlíčkovi a Romanu Pafkovičovi.

Americký velvyslanec pro vědu navštívil FSI a NETME Centre

Během svojí týdenní návštěvy v jihomoravské metropoli navštívil dr. Frank W. DelRio, americký velvyslanec pro vědu, také Fakultu strojního inženýrství a výzkumné centrum NETME Vysokého učení technického v Brně.

První univerzitní dílna 3D tisku v České republice otevřena na FSI

Sdílená dílna zaměřená na 3D tisk a související technologie nazvaná strojLAB umožní studentům FSI i VUT přístup ke špičkovému vybavení, které není běžně dostupné.

Fakultní roubenka poskytuje stylové ubytování v samém srdci Žďárských vrchů

Roubenka FSI ve Vříšti je ideálním místem pro aktivní dovolenou i relaxaci. S celkovou kapacitou šestnácti osob nabízí ubytování ve dvoulůžkových i čtyřlůžkových pokojích. Pronajímány jsou jednotlivé pokoje i celý objekt.

Mezinárodní konference Engineering Mechanics 2017 ve Svratce

Ústav mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky FSI VUT v Brně pořádal spolu s firmou ŽĎAS, a.s. 23. ročník mezinárodní konference Engineering Mechanics 2017.

future.heatlab.cz - nové stránky Laboratoře přenosu tepla a proudění věnované doktorskému studiu

Heatlab nabízí zájemcům o doktorské studium možnost zapojení do významných projektů, které se zabývají problematikou přenosu tepla ve strojírenství. Na těchto projektech úzce spolupracuje s tuzemskými i zahraničními průmyslovými partnery.

Evropská konference slévačů v Brně

Ve dnech 10. - 12. 5. 2017 se v Brně konala významná evropská slévárenská konference zaměřená na technologii vytavitelného modelu, na jejíž organizaci se významnou měrou podíleli pracovníci odboru slévárenství ÚST.

StrojLab se otevírá studentům VUT

Pod hlavičkou FSI byl založený strojLAB, specializovaná dílna vybavená špičkovými technologiemi. Dílna i její vybavení mohou využívat všichni studenti FSI i VUT pro realizaci svých nápadů.

Nový pneumobil Javelin zabodoval na mezinárodních závodech

Tým Pneumobil Racing Team Brno z FSI představil na studentských závodech v Maďarsku nové pneumatické vozítko. V konkurenci 38 univerzitních týmů se ve všech soutěžích probojoval do první desítky.

Král Majálesu 2017 je z FSI

Legendární oslava jara, studentského života a studentských dovedností, majálesový průvod, volba krále a Miss Majáles, koncerty kapel a bohatý doprovodný program, to byl 14. ročník Brněnského Majálesu.

V CEITEC VUT umí z keramiky vyrobit neprůstřelné sklo i náhradní kloub

Vědci z Fakulty strojního inženýrství, kteří pracují ve výzkumné skupině CEITEC VUT zaměřené na pokročilé keramické materiály, představují možnosti využití keramiky v lékařství i v armádním průmyslu.

Slavnostní odhalení studentské formule DRAGON 7

Více než 30 tisíc hodin práce strávil tým TU Brno Racing na výrobě nového modelu studentské formule Dragon 7. Během slavnostního večera proběhla i charitativní dražba, která vynesla pro Dětský domov Dagmar v Brně rekordních 40 000 Kč.

Absolventka FSI se v CEITECu věnuje výzkumu mozku

Na FSI se Hana Uhlířová věnovala holografické mikroskopii, během navazujícího čtyřletého pobytu na kalifornské univerzitě postupně přešla k neurobiologii. Nyní působí v CEITECu.

Tým z FSI postoupil do evropského finále soutěže EBEC Final

Studenti 4. ročníku z Ústavu procesního inženýrství zvítězili v středoevropském kole inženýrské soutěže EBEC a postupují do evropského finále, které se uskuteční v Brně.

GE Aviation Challenge

Postavit z plechovky co nejlepší dmychadlo, přesněji vrtuli v prstenci, která bude mít co nejvyšší tah, měli za úkol účastníci prvního ročníku soutěže, kterou pro studenty bakalářského studia pořádal Letecký ústav FSI.

Na FSI zavítal jihokorejský velvyslanec

Jihokorejský velvyslance Moon Seoung-Hyun navštívil výzkumné centrum NETME Centre a Laboratoř přenosu tepla a proudění (tzv. HEATLab).

Ples FSI 2017

V pátek 3.3.2017 pořádala Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně tradiční ples. K poslechu i tanci hráli Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, cimbálová skupina Klaret a hudební skupina Kolorez.

Magisterský studijní obor Konstrukční inženýrství.

Na Ústavu konstruování se v magisterském stupni aplikuje takzvaná projektově orientovaná výuka, v rámci které jednotlivé týmy studentů pracují na reálných úkolech. Cílem tohoto přístupu je maximálně rozvinout tvůrčí myšlení studentů.

Bakalářský a magisterský studijní obor Kvalita, spolehlivost a bezpečnost

Chcete studovat moderní bakalářský nebo navazující magisterský obor? Hledáte po absolvování studia perspektivní zaměstnání v oblasti managementu kvality, spolehlivosti, diagnostiky, údržby a bezpečnosti?

Cenu Wernera Von Siemense za nejlepší diplomovou práci získal Tomáš Pikálek, doktorand z FSI

V oceněné diplomové práci představil zcela novou metodu měření indexu lomu vzduchu. Díky tomu bude možné v průmyslové výrobě využít mnohem přesnější měření laserovým paprskem.

Ondřej Rubeš, doktorand z FSI, získal stipendium díky projektu Brno Ph.D.Talent

Zástupci Statutárního města Brna a JCMM ocenili nejlepší doktorské studenty z brněnských univerzit. Mezi nimi byl také Ondřej Rubeš z naší fakulty. Gratulujeme!

Holky na techniku patří

VUT v Brně představuje letošní kampaň zaměřenou na uchazeče o studium na vysoké škole. V kampani byla otevřena celospolečenská diskuze na téma nedostatku žen v technických oborech.

STROJOVNA a THEANO: nová fakultní kavárna a bufet

V přízemí výškové budovy FSI zahájily provoz kavárna Strojovna a bufet Theano. Nabízí široký výběr občerstvení, kávy, nápojů, ale i příjemné prostory pro pracovní schůzky či přátelská setkání.

Chicken Wings hledá nové členy

Studentský tým Chicken Wings staví letadla a soutěží ve světě. Nyní hledá nové členy, kteří se zapojí do příprav na největší evropskou soutěž Air Cargo Challenge 2017.

Unikátní turbínu představil Odbor fluidního inženýrství Victora Kaplana

Dvoustupňovou vírovou turbínu kaskádového uspořádání, která je vhodná i pro spády vyšší než 5 metrů, vyvinuli vědci z Odboru fluidního inženýrství Victora Kaplana.

Internetová matematická olympiáda 2016

Devátý ročník Internetové matematické olympiády, kterou pořádá Ústav matematiky FSI VUT v Brně, se konal 29.11.2016. Do soutěže se registrovalo 214 týmů ze 117 škol, tedy téměř 1500 studentů.

Dny testování tlumičů na FSI

V listopadu a v prosinci nabízela Fakulta strojního inženýrství bezplatné testování tlumičů automobilů na profesionálních testerech. Testování zajišťoval Ústav konstruování FSI.

Dinosauři na řetězu – mechatronika a iluze

Mechatronická laboratoř FSI spolupracovala s Technickým muzeem v Brně na přípravě výstavy DINOSAUŘI NA ŘETĚZU, která představuje statické a robotické modely dinosaurů v životní velikosti.

Rektor ocenil vybrané akademiky a studenty VUT

V rámci 17. Akademického shromáždění VUT v Brně ocenil rektor vybrané osobnosti brněnské techniky. Mezi oceněnými byla i řada osobností z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

Ocenění Česká hlava za unikátní holografický mikroskop

Tým profesora Chmelíka získal ocenění v prestižní soutěži Česká hlava za unikátní holografický mikroskop, který umožňuje pozorovat živé buňky v jejich přirozeném prostředí, tedy bez použití kontrastních látek.

Brněnský orloj naděluje vánoční kuličky z FSI

Advent 2016 přinese opět nadílku skleněných kuliček z brněnského orloje. I letošní motiv vánočních kuliček zpracovali studenti FSI oboru Průmyslový design.

BOSCH DAY 2016 – Den společnosti Bosch Diesel s.r.o. na FSI

BOSCH DAY 2016, který připravuje Ústav automobilního a dopravního inženýrství společně s průmyslovým partnerem BOSCH DIESEL s.r.o. Jihlava a studentským týmem Formule Student TU Brno Racing, se na FSI uskutečnil 9. listopadu.

FSI je NEJLEPŠÍ fakultou podle zaměstnavatelů

Ve třetím ročníku soutěže DOPORUČENO ZAMĚSTNAVATELI zvítězila Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně. Zaměstnavatelé z celé České republiky vyzdvihli kvalitu absolventů strojních fakult, které obsadily všechny tři nejvyšší příčky.

Noc vědců 2016 - BEZPEČNOST

Poslední zářijový pátek se uskutečnil 12. ročník Noci vědců. Fakulta se společně s dalšími brněnskými institucemi představila v Technickém muzeu v Brně, kde pro téměř 2.000 návštěvníků připravila bohatý program představující nejrůznější obory vědy.

FSI se prezentovala na Burze práce a vzdělávání v Olomouci

Svaz průmyslu a dopravy ČR, Úřad práce ČR - pobočka Olomouc a Krajská hospodářská komora OLK pořádaly Burzu práce a vzdělávání 2016. Fakulta se zúčastnila burzy jako jeden ze čtyř zástupců VŠ.

Memorandum o spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR

Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně se spolu s dalšími dvěma fakultami stejného zaměření zapojí do projektu na podporu konkurenceschopnosti evropských strojních fakult.

Druhé místo pro tým FSI v soutěži EBEC Final 2016

Studentský tým z Fakulty strojního inženýrství získal ve finále celoevropské inženýrské soutěže EBEC Final 2016 stříbro v kategorii Team Design.

STŘÍBRO pro tým TU Brno Racing v soutěži Formula Student CZ

Studentský tým TU Brno zabodoval na mezinárodních závodech Formula Student CZ. V kategorii spalovacích motorů obsadil celkové druhé místo.

Promoce a ocenění nejlepších absolventů

Promovalo 451 inženýrů a 586 bakalářů. U příležitosti slavnostních promocí byly za nejlepší závěrečné práce uděleny významné ceny: Cena rektora, Ceny děkana, Cena Nadace Preciosa a Ceny průmyslového partnera.

Dvojice vírových turbín v násoskovém uspořádání – unikátní řešení z FSI

V areálu malé vodní elektrárny Želina byla do provozu uvedena dvojice vírových turbín. Projekt je výsledkem spolupráce týmu z Odboru fluidního inženýrství Viktora Kaplana FSI vedeného prof. Pochylým a společnosti ČEZ.

Nový vizuální styl NETME Centre

Vědecko-výzkumné centrum NETME, fungující pod Fakultou strojního inženýrství, se rozhodlo pro redesign své značky.

Slavnostní otevření výškové budovy A1

Dne 20.6.2016 byla slavnostně otevřena výšková budovy A1. Devatenáctipatrová budova prošla kompletní rekonstrukcí.

Soutěž SVOČ v matematice a informatice na FSI

Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně hostila ve dnech 25. – 27. května 2016 závěrečné česko-slovenské kolo 17. ročníku soutěže SVOČ 2016 v matematice a informatice.

ÚMVI - témata doktorského studia

Ústav materiálových věd a inženýrství představuje témata doktorského studia vypsaná na akademický rok 2016/2017

EÚ OFIVK - témata doktorského studia

Odbor fluidního inženýrství Viktora Kaplana představuje témata doktorského studia vypsaná na akademický rok 2016/2017

Prestižní ocenění Red Dot Award 2016 pro studenta FSI

Bc. Matúš Chlpek, student 5. ročníku Průmyslového designu ve strojírenství, získal za svůj návrh dalekohledu Athlon Midas pro společnost Athlon Optics prestižní ocenění Red Dot Award 2016.

Knihovna slaví 20 let

1. dubna to bude již 20 let, co Areálová knihovna poskytuje své služby zájemcům z řad studentů, zaměstnanců a odborné veřejnosti.

Témata pro doktorské studium na ÚMTMB

Ústav mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky FSI VUT v Brně představuje témata pro doktorské studium pro rok 2016/2017.

Úplné zatmění Slunce 2016 - 9. Expedice FSI VUT

Ve středu 9. března 2016 nastalo úplné zatmění Slunce pozorovatelné v Indonésii. Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně společně s Institute for Astronomy (University of Hawaii) připravila společnou expedici.

Doktorské studium na Ústavu konstruování

Ústav konstruování spouští nové stránky zaměřené na představení DOKTORSKÉHO STUDIA na ÚK. Stránky obsahují kompletní seznam témat dizertačních prací pro následující akademický rok, profily školitelů, plán studia a další informace.

Magisterský obor Konstrukční inženýrství

Ústav konstruování představuje magisterský obor Konstrukční inženýrství, kde se praktikuje takzvaná projektově orientovaná výuka, kdy studenti v jednotlivých týmech pracují na reálných úkolech. Cílem tohoto přístupu je maximálně rozvinout tvůrčí myšlení studentů.

Konstrukce automobilového osvětlení

Sdružení největších výrobců vnějšího osvětlení automobilů (společnosti Hella Autotechnik a Automotive Lighting) připravilo ve spolupráci s FSI volitelný předmět „Konstrukce automobilového osvětlení“.

Odbor kvality, spolehlivosti a bezpečnosti nabízí

Máte zájem studovat moderní bakalářský nebo navazující magisterský obor? Chcete se společně s námi podílet na řešení různých úkolů pro průmyslovou a společenskou praxi? Hledáte po absolvování studia perspektivní zaměstnání v oblasti managementu kvality, spolehlivosti, diagnostiky, údržby a bezpečnosti? Potom máme zájem právě o Vás.

Studentský tým hledá nové piloty

Tým TU Brno Racing hledá z řad studentů VUT řidiče formule. Požadovány jsou zkušenosti v oblasti motorsportu (motokáry, závody do vrchu, jízdy na okruhu apod.), dobrá fyzická kondice a nízká hmotnost. Přihlášky je možné posílat do 17.1.2016.

Dny otevřených dveří na FSI

V pátek 4.12.2015 a 15.1.2016 se konaly Dny otevřených dveří na FSI. Pro uchazeče o studium, jejich rodiče, ale i širokou veřejnost byl připravený bohatý program.

Cena Inženýrské akademie České republiky

Kolektiv autorů z Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky získal od Inženýrské akademie cenu za nejlepší příspěvek MM Science Journal za akademický rok 2014/2015.

Internetová matematická olympiáda 2015

V úterý 24. listopadu 2015 se 219 týmů středoškolských studentů z celé České a Slovenské republiky zapojilo do 8. ročníku Internetové matematické olympiády, kterou každoročně pořádá Ústav matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

FSI je druhou nejlepší fakultou podle zaměstnavatelů

230 významných zaměstnavatelů z celé České republiky hlasovalo v druhém ročníku soutěže DOPORUČENO ZAMĚSTNAVATELI. Zaměstnavatelé vyzdvihli kvalitu absolventů strojních fakult.

Veletrh vzdělávání Gaudeamus Brno 2015

Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně se ve dnech 3.- 6.11.2015 prezentovala na XXII. ročníku Evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání GAUDEAMUS BRNO 2015.

LEGO.mechlab 2015 - soutěž pro studenty FSI

Dne 16.10.2015 se u příležitosti 115. výročí založení FSI konala na školních chodbách robotická soutěž „LEGO.mechlab 2015".

Turnaj FSI v sálové kopané

Při příležitosti 115. výročí založení FSI se 16.10.2015 uskutečnil HISTORICKY PRVNÍ TURNAJ ÚSTAVŮ FSI v sálové kopané.

Slavnostní odpoledne a večer k 115. výročí založení Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně

Ve středu 14. října se v Městském divadle Brno uskutečnilo Slavnostní odpoledne a večer k 115. výročí založení Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

VUT v Brně mění své logo

VUT v Brně mění své logo. Dosavadní tenké linie byly po 19 letech vystřídány výrazným červenobílým vizuálem, který nabízí další barevné rozlišení jednotlivých fakult. FSI zůstává její tradiční modrá barva.

Noc vědců 2015

Čtvrtý zářijový pátek se každoročně koná Noc vědců, celorepubliková akce popularizující vědu a výzkum. Fakulta strojního inženýrství se prezentovala v Technickém muzeu v Brně, kam zamířilo 1600 zájemců o vědu.

FSI NA MEZINÁRODNÍM STROJÍRENSKÉM VELETRHU 2015

Ve dnech 14.-18.9.2015 se v Brně uskutečnil 57. Mezinárodní strojírenský veletrh. Na více než 40 000m2 výstavní plochy se prezentovalo 1 504 vystavovatelů, kteří přilákali 75 000 návštěvníků. Mezi vystavovateli byla i Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně.

Tým TU Brno Racing na stupních vítězů: v Itálii stříbro

Tým studentské formule TU Racing Brno složený převážně ze studentů FSI slaví historický úspěch. Původně ohlášené třetí místo nebylo konečné. Po dodatečném započítání chybějících bodů za Ski Pad dosáhli na mezinárodní soutěži v italském Varano de' Melegari na vynikající druhé místo.

115 let Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně

Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně je druhou nejstarší fakultou brněnské techniky. Letos je tomu právě 115 let, co se strojní inženýrství začalo vyučovat v Odboru strojního inženýrství České vysoké školy technické v Brně.

Size does matter: Explore, Design & Touch the Nanoworld

Dvaadvacet studentů z různých částí Evropy se ve dnech 12.- 22. června 2015 na FSI účastnilo letního technického kurzu.

Úspěch studenta FSI ve SVOČ

Student oboru Matematické inženýrství Bc. Jan Nytra získal druhé místo v česko-slovenském kole soutěže SVOČ.

Nově akreditovaný česko-německý studijní obor Výrobní technika s dvojitým diplomem

Nově akreditovaný česko-německý studijní obor Výrobní technika s dvojitým diplomem (VUT v Brně/TU Chemnitz) je určen pro středoškolsky vzdělané studenty, kteří mají odpovídající znalosti německého jazyka alespoň na úrovni B1 a jsou schopni během prvního semestru studia dosáhnout jazykové úrovně B2. Studenti přijatí do 1. ročníku BS si mohou tento obor zapsat, přestože v přihlášce uvedli jiný obor/program.

Italské výzkumné centrum ENEA nabízí post-doc pozice

ENEA nabízí v rámci výzvy Individual Fellowships programu Marie Skłodowska-Curie Action (MSCA) pozice pro zkušené výzkumné pracovníky.

Student Jakub Maca získal Zlatou pecku – českého reklamního Oscara

Student průmyslového designu získal Zlatou pecku, nejprestižnější reklamní ocenění v České republice, o kterém sní každý kreativec. Zvítězil v kategorii Jiné se spotem pro společnost vyrábějící bezpečnostní a dveřní kování.

Exkurze do firmy Metaldyne Oslavany, spol. s r.o.

Studenti FSI se zúčastnili exkurze do společnosti Metaldyne, která patří mezí nejvýznamnější zaměstnavatele v regionu. Zajímali se o jednotlivé provozy, profesní růst i zaměstnanecké benefity.

Expedice za úplným zatměním Slunce dorazila na Faerské ostrovy a Špicberky

V pátek 20. března 2015 nastane zatmění Slunce. V pásu totality leží část Faerských ostrovů a Špicberky. Na obě tato místa zamířila česká expedice složená především z odborníků a studentů z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

Hlasování studentů o FAKULTU ROKU

V hlasování STUDENTŮ o Fakultu roku se FSI umístila ze strojních fakult NEJVÝŠE. V celkovém žebříčku technických škol obsadila 5.místo. Impulsem ke vzniku projektu FakultaRoku.cz byly žebříčky českých médií, které srovnávají fakulty vysokých škol v ČR.

Ústav konstruování - témata doktorského studia pro akademický rok 2015/2016

Přemýšlíte jakým směrem se vydat po dokončení magisterského studia? Podívejte se na nově vypsaná témata doktorského studia pro akademický rok 2015/2016 na Ústavu konstruování.

Zebříček strojních fakult dle hodnocení Hospodářských novin

V letošním hodnocení strojních fakult šesti českých technických univerzit FSI obsadila druhou příčku. Od vítězství ji dělily pouze dvě desetiny bodu. Od roku 2008 se fakulta umístila 5 krát na prvním místě a 3 krát na místě druhém.

Profesor Miloslav Druckmüller získal Cenu města Brna

Za vědecký přínos v oblasti přírodních věd i za pedagogickou a osvětovou činnost převzal profesor Miloslav Druckmüller Cenu města Brna pro rok 2014. Prof. Druckmüller je vedoucím odboru počítačové grafiky a geometrie Ústavu matematiky, Fakulty strojního inženýrství, VUT v Brně.

Představujeme studijní obor Mechatronika

Mechatronika je v současné době velmi atraktivní obor, ve kterém se spojuje studium mechaniky (strojařina), elektrotechniky a informatiky (základní i pokročilé programování).

Odbor kvality, spolehlivosti a bezpečnosti nabízí

Máte zájem studovat moderní bakalářský nebo navazující magisterský obor? Chcete se společně s námi podílet na řešení různých úkolů pro průmyslovou a společenskou praxi? Hledáte po absolvování studia perspektivní zaměstnání v oblasti managementu kvality, spolehlivosti a bezpečnosti? Potom máme zájem právě o Vás.

Nový volitelný předmět „3D tisk a SolidWorks“

Ústav konstruování otevírá nový nepovinně volitelný předmět „3D tisk a Solidworks“. Výuka tohoto předmětu bude probíhat ve čtvrtek 16:00-18:00 v učebně A4/505, v případně naplnění kapacity učebny budou doplněny další termíny.

Ph.D. pozice v tribologii

Ústav konstruování hledá nové vědecké talenty, kteří mají zájem a ambice absolvovat doktorské studium a stát se tak součástí jednoho z celosvětově nejvýznamnějších univerzitních týmů, které se zabývají studiem tření, mazání a opotřebení.

Nový volitelný předmět „Konstrukce automobilového osvětlení“

Sdružení největších výrobců vnějšího osvětlení automobilů připravilo ve spolupráci s FSI volitelný předmět „Konstrukce automobilového osvětlení“. Výuka tohoto předmětu bude probíhat v úterý 9:00-13:00 v budově A5, v učebně U5.

Internetová matematická olympiáda

25.11.2014 se uskutečnil 7. ročník Internetové matematické olympiády pro studenty středních škol. Soutěž pořádal Ústav matematiky FSI VUT v Brně.

Zaměstnavatelé ve svém hodnocení vyzdvihli kvalitu absolventů strojních fakult před ostatními obory

Více než stovka významných zaměstnavatelů z celé České republiky se zapojila do prvního ročníku soutěže Doporučeno zaměstnavateli. Fakulty byly hodnoceny z hlediska kvality přípravy absolventů na zaměstnání.

Ocenění v mezinárodní soutěži Red Dot Award pro absolventku FSI

Diplomová práce Ing. Gabriely Ronzové „Design počítačového tomografu“ získala prestižní ocenění v jedné z nejvýznamnějších a nejprestižnějších mezinárodních soutěží v oblasti průmyslového a komunikačního designu Red Dot Award.

Studentka FSI Pavlína Trubačová zvítězila v soutěži 8 z VUT

V soutěžní přehlídce nejlepších bakalářských prací studentů ze všech fakult VUT, kterou pořádá Vysoké učení technické v Brně ve spolupráci s ČSOB, zvítězila studentka FSI s prací „Moderní metody výroby implantátů technologiemi rapid prototyping“.

Čtvrtá sezóna korunovaná úspěchem v Maďarsku

Tým TU Brno Racing se se závodním vozem Dragon 4 v roce 2014 zapojil do 3 mezinárodních závodů, které se uskutečnily v Německu, České republice a Maďarsku.

Aplikované inženýství

Pro studenty magisterského studia je určený nový volitelný předmět „Aplikované inženýrství“, který budou vyučovat odborníci ze společnosti Honeywell.

Úspěchy našich sportovců

Daniela Kincová z FSI a Denisa Hrubá z FAST vybojovaly stříbrnou medaili na Mistrovství světa Masters ve vodních sportech konaném v kanadském Montrealu.

Elektricky poháněný letounu VUT 051 RAY

Dne 20.8.2014 se uskutečnil první let elektricky poháněného letounu VUT 051 RAY.

Aktuální výsledky průzkumu mezi absolventy navazujícího magisterského studia

Výsledky dotazníkového šetření, které proběhlo v období říjen - prosinec 2013. Osloveni byli absolventi FSI z roku 2011 a 2012, tedy rok až dva po absolutoriu.

Multimodální holografický mikroskop

Vědcům z FSI byl na multimodální holografický mikroskop, který umožňuje pozorování živých buněk bez použití kontrastních látek, udělen tuzemský, evropský, americký i japonský patent.

Virtuální prohlídky

Virtuální prohlídka Robotického pracoviště, Laboratoře Selective Laser Melting a Strojní díly Ústavu konstruování.

Videoprezentace

Videoprezentace představující zajímavosti z Ústavu fyzikálního inženýrství, Ústavu konstruování a Ústavu materiálových věd a inženýrství.

Den firem 2014

Dne 13.3.2014 proběhl již 16. ročník akce s názvem Den firem na FSI VUT v Brně. Tato akce navazuje na prvotní poslání organizátorů Dnů firem – setkání studentů se zástupci firem přímo na akademické půdě.

Invaze robotů do Vaňkovky

V sobotu 8.3. proběhlo v brněnské Galerii Vaňkovka finále robotické soutěže žáků základních škol, kterou pořádalo JCMM. FSI zajišťovala doprovodný program této akce.

Obor Konstrukční inženýrství

Zajímá tě konstrukce reálných zařízení, řešení zajímavých projektů s využitím špičkového technického vybavení, spolupráce s průmyslem, rapid prototyping a 3D digitalizace, zajímavé diplomové práce konstrukčního, ale i výzkumného zaměření? Jestli ano, je právě obor Konstrukční inženýrství nejlepší volbou pro pokračování v magisterském studiu. Unikátní forma projektové výuky tě vtáhne do řešení konkrétních problémů. Získáš praktické zkušenosti s řešením úkolů v týmu a uvidíš za sebou konkrétní reálné výstupy. Poznatky uplatníš v širokém portfoliu průmyslových oborů a budeš mít dobrou pozici na trhu práce.

Cenu Wernera von Siemense za rok 2013 získali vědci z FSI

Holografickému mikroskopu výzkumného týmu profesora Radima Chmelíka z Ústavu fyzikálního inženýrství byla udělena Cena Siemens za rok 2013 v kategorii „Nejvýznamnější výsledek vývoje/inovace“.

Odbor kvality, spolehlivosti a bezpečnosti nabízí

Máte zájem studovat moderní bakalářský nebo navazující magisterský obor? Chcete se společně s námi podílet na řešení různých úkolů pro průmyslovou a společenskou praxi? Hledáte po absolvování studia perspektivní zaměstnání v oblasti managementu kvality, spolehlivosti a bezpečnosti? Potom máme zájem právě o Vás.

Rozhovor s prof. Miroslavem Doupovcem

Jaká byla fakulta v roce 2005 a jaká je nyní? Prof. Miroslav Doupovec se ve svých odpovědích zamýšlí nad osmi lety svého působení ve funkci děkana FSI.

Možnosti PhD studia v oblasti tribologie

Přemýšlíte, jakým směrem se vydat po dokončení magisterského studia? Zajímáte se o vědu a výzkum? Chcete studovat na významném pracovišti v mezinárodním kolektivu a zároveň být za svou aktivitu řádně ohodnoceni? Potom hledáme právě Vás!

Konstrukce automobilového osvětlení (0KA)

Nový volitelný předmět především pro studenty 1. ročníku magisterského studia vyučovaný přímo odborníky z praxe

Laboratoř přenosu tepla a proudění FSI informuje

O možnostech doktorského studia a vypsání témat pro bakalářské i diplomové práce informuje Laboratoř přenosu tepla a proudění - výzkumné pracoviště FSI, které je zaměřeno na experimentálně orientovaný výzkum.

Soutěž s robotickými stavebnicemi LEGO Mindstorms

Soutěž proběhla dne 22.11.2013 na ÚMTMB za účasti 10 týmů z 1.–3. ročníku oborů Mechatronika a Strojírenství.

Možnost studia moderních oborů na Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky FSI VUT v Brně

Představení bakalářského a navazujícího magisterského studia, obor Kvalita, spolehlivost a bezpečnost.

Cena časopisu Engineering Mechanics 1. stupně

Inženýrská akedemie ČR udělila cenu kolektivu autorů z ÚMTMB FSI VUT v Brně a UFM AV ČR

Počítačový závodní simulátor

Studentský tým TU Brno Racing sestrojil první simulátor Formule Student v ČR. Veřejnosti bude představen na veletrhu Gaudeamus Brno 2013.

Dvojnásobný úspěch FSI v soutěži Nejlepší spolupráce roku 2013

V soutěži Nejlepší spolupráce roku 2013 obsadily projekty, na kterých spolupracovala FSI, 1. místo (Multimodální holografický mikroskop – TESCAN a FSI) a 2. místo (Létající laboratoř turbovrtulového motoru TP 100 – První brněnská strojírna Velká Bíteš a FSI).

Klimatická komora a tepelný manekýn

Na FSI byla otevřena nová klimatická komora. Klimakomora je jediné pracoviště svého druhu v České republice, které je určeno pro univerzitní výzkum.

City & Guilds Best Centre Award získal Ústav jazyků FSI

Ústav jazyků FSI získal City & Guilds Best Centre Award za nejvyšší počet vyzkoušených v České republice v roce 2012/2013.

Noc vědců 2013 bavila malé i velké

Čtvrtý zářijový pátek se každoročně koná Noc vědců. Letošním mottem tohoto celoevropského projektu byla „Energie z poznání“.

Technické disciplíny nejmenší děti lákají

Ještě před zahájením zimního semestru nového akademického přivítala FSI ve svých prostorách děti předškolního věku z mateřských škol z Bystřice nad Pernštejnem.

Ohlédnutí za letošní sezonou studentské formule Dragon 3

Studentská formule Dragon 3 se letos zúčastnila 3 mezinárodních závodů. Poslední podnik, Formula Student Hungary, se odehrál ve dnech 22. – 25. 8. 2013 nedaleko Győru.

Nový univerzitní experimentální letoun poprvé vzlétl

Dne 13.8.2013 se uskutečnil první let nového experimentálního letounu VUT 061 TURBO navrženého Leteckým ústavem FSI.

Studentská formule Dragon 3 na mezinárodních závodech v Hradci Králové

Tým TU Brno Racing z FSI se se svou novou studentskou formulí Dragon 3 úspěšně zúčastnil již druhých mezinárodních závodů.

Studentská formule Dragon 3 je připravené na své první závody

Studenti FSI z týmu TU Brno Racing sestrojili a koncem července veřejnosti představili již třetí závodní vůz. Letošní formule nese označení Dragon 3.

Výstava Dráždí oči

Zveme Vás na 11. ročník výstavy diplomových prací studentů průmyslového designu FSI VUT v Brně s názvem „Dráždí oči", kterou můžete navštívit až do 22. září v Technickém muzeu v Brně.

GE Foundation Scholar-Leaders program

Studenti druhého ročníku oboru Fyzikálního inženýrství a nanotechnologie FSI VUT v Brně Dominika Kalasová a Jakub Zdeněk získali prestižní stipendia nadace společnosti GE Foundation, která byla v České republice udělena již podeváté.

Fakulta strojního inženýrství vynáší studenty do oblak

Letecký ústav FSI připravil pro studenty 4. ročníků brněnských středních škol vyhlídkový let nad Brnem.

Studenti FSI se zapojili do vývoje nového letounu Airbus A350XWB

Studenti 5. ročníku se v rámci spolupráce s firmou Evektor zapojili do vývoje nového dopravního letounu Airbus A350XWB, který poprvé vzlétl v června 2013.

FSI pobavila fyzikou

Studenti a pedagogové Ústavu fyzikálního inženýrství FSI zpestřili program festivalu Brno – město uprostřed Evropy dvěma vystoupeními s názvem Fyzika v praxi.

FSI představila svůj vozový park

V Brně na náměstí Svobody byl 15. a 16. června vystaven "vozový park" FSI: studentská formule Dragon 2, vozidla na netradiční pohon – pneumobil a hydromobil.

Absolvent FSI získal cenu za svou diplomovou práci v celostátní soutěži

Vítězem ceny prof. Valenty a prof. Čiháka za rok 2012 se stal Ing. Jan Kohoutek, absolvent Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky FSI.

Mimořádný úspěch studentů VUT ve SVOČ v matematice

FSI letos do soutěže SVOČ o nejlepší studentskou vědeckou práci v matematice přihlásila tři práce studentů oboru Matematické inženýrství. Všichni dosáhli vynikajících výsledků.

Seminář pro studenty ve Škodě Auto a.s. se vydařil

Studenti FSI se v květnu zúčastnili semináře Škoda Hrou, který pro ně připravila firma Škoda Auto a.s. Součástí dvoudenního programu byl trénink prezentačních dovedností i odborně zaměřená část.

Kresba pro design

Ústav konstruování FSI VUT v Brně uspořádat prakticky orientovaný workshop s názvem „Kresba pro design“.

Úspěch pneumobilu FSI VUT v Brně na mezinárodních závodech

Tým DRAGONFLY se svým pneumobilem VUT zabodoval na mezinárodních závodech studentských vozítek v maďarském Egeru.

Zájem o technologii elektronového paprsku překonal očekávání

Při příležitosti slavnostního otevření nové laboratoře NETME Centre věnované technologii elektronového paprsku se v prostorách FSI VUT v Brně uskutečnil mezinárodní seminář „Technologie elektronového paprsku“.

Úspěch studentů FSI v mezinárodní soutěži Global Student Challenge

Studenti FSI se zapojili do mezinárodní soutěže Global Student Challenge, kterou pro podnikavé studenty vysokých a středních škol z celého světa pořádá Technická univerzita v Hongkongu.

Studenti Ústavu konstruování dosáhli významných úspěchů v soutěži Talent designu 2012

V mezinárodní studentské soutěži obsadili v letošním roce 1. a 3. místo studenti Ústavu konstruování.

Dny otevřených dveří

V průběhu prosince 2012 a ledna 2013 proběhly na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně dva Dny otevřených dveří. Jedná se o tradiční akci, na které je fakulta prezentována zájemcům o studiu i široké veřejnosti.

Kvalita, spolehlivost a bezpečnost – nový obor na FSI

Ústav výrobních strojů, systémů a robotiky otevírá nový obor: Kvalita, spolehlivost a bezpečnost. Podrobné informace o bakalářském i navazujícím magisterském studio naleznete v přiloženém souboru.

Strojařské schody 2012

Třináctý ročník soutěže "Strojařské schody" se uskutečnil 13.11.2012. Úkolem všech přihlášených účastníků bylo vyběhnout 16 pater výškové budovy FSI.

Konference 49. Slévárenské dny

Ve dnech 6. a 7. listopadu 2012 se v hotelu Avanti v Brně konaly 49. Slévárenské dny. Slévárenské dny jsou největší slévárenskou konferencí v ČR, kterou organizuje Česká slévárenská společnost v režii odboru slévárenství FSI VUT v Brně.