Diplomový projekt (M-MTS) (FSI-HD5)

Akademický rok 2023/2024
Garant: prof. Ing. Miroslav Píška, CSc.  
Garantující pracoviště: ÚST všechny předměty garantované tímto pracovištěm
Jazyk výuky: čeština
Cíle předmětu:
Zdokonalení schopností a znalostí studentů při práci s informacemi z různých pramenů, s využitím počítačové podpory. Procvičování schopnosti plánování, organizace a řízení, výběru variant, správného rozhodování a uživatelského zpracování technicko-ekonomických nebo organizačních podkladů a informací. Použití analytických a hodnotících metod řešení zadaného problému, vedoucích k návrhu nového systému nebo procesu s cílovými charakteristikami. Implementace získaných znalostí a schopností na reálném prostředí technického zadání. Technická zpráva je vypracována pod odborným dohledem vedoucího cvičení a vedoucího diplomové práce. V jejím rámci mohou být řešeny úvodní, případně dílčí problémy, které budou dále rozpracovávány v diplomové práci. Technická zpráva je recenzována určeným recenzentem a student jí musí obhájit před studijní skupinou.
Samostatné vypracování technicko-ekonomického nebo organizačního finálního projektu na dané téma, se splněním požadavků a zásad kladených na vypracování technických dokumentací.
Výstupy studia a kompetence:
Zdokonalení samostatné tvůrčí práce, analytického úsudku a hodnoticích schopností studenta, vše s podporou výpočetní techniky. podopora schopnosti plánování, organizace a řízení, výběru variant, správného rozhodování a zpracování technicko-ekonomických podkladů a informací. Týmová práce v počítačové učebně.
Samostatné vypracování technicko-ekonomického nebo organizačního finálního projektu na dané téma, se splněním požadavků a zásad kladených na vypracování technické dokumentace.
Prerekvizity:
Předpokládají se znalosti získané v průběhu předchozího studia, zejména v těchto oblastech: teorie a technologie obrábění, nauka o materiálu, metrologie, matematika, fyzika, angličtina.
Obsah předmětu (anotace):

Zdokonalení samostatné tvůrčí práce, analytického úsudku a hodnoticích schopností studenta, vše s podporou výpočetní techniky. Schopnost plánování, organizace a řízení, výběru variant, správného rozhodování a zpracování technicko-ekonomických podkladů a informací. Týmová práce v počítačové učebně. Samostatné vypracování technicko-ekonomického nebo organizačního finálního projektu na dané téma, se splněním požadavků a zásad kladených na vypracování technické dokumentace. Vítána jsou zadání témat projektu z průmyslové praxe i z řešeného aplikovaného výzkumu.

Metody vyučování:
Metody vyučování jsou založeny na moderních didaktických metodách, které bohatě využívají výpočetní techniku a moderní databáze diplomových prací a všech literárních zdrojů k psaní technických textů a kvalifikačních prací.
Tyto metody směřují k zdokonalení samostatné tvůrčí práce, analytického úsudku a hodnoticích schopností studenta. Dále podporují jeho schopnost plánování, včetně plánování experimentů, návrh organizace a řízení výroby, výběr optimálních variant, správného rozhodování, zpracování technicko-ekonomických podkladů a dalších informací. Přednostně se doporučuje zadání témat projektů z průmyslové praxe.
Způsob a kritéria hodnocení:
Hodnocení je provedeno prostřednictvím zápočtu, kterým se potvrzuje, že student splnil všechny požadavky, jimž je udělení zápočtu podmíněno.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky:
Účast ve výuce je povinná může být specifikována podle pokynů vedoucího diplomové práce.

Účast ve výuce lze po předchozí dohodě s vedoucím cvičení nahradit konzultací řešené problematiky na odborném pracovišti mimo fakultu, případně návštěvou technické knihovny.
Typ (způsob) výuky:
    Cvičení  13 × 12 hod. nepovinná                  
Osnova:
    Cvičení Zdokonalení schopností a znalostí studentů při práci s informacemi z různých pramenů, s využitím počítačové podpory. Procvičování schopnosti plánování, organizace a řízení, výběru variant, správného rozhodování a uživatelského zpracování technicko-ekonomických nebo organizačních podkladů a informací. Použití analytických a hodnotících metod řešení zadaného problému, vedoucích k návrhu nového systému nebo procesu s cílovými charakteristikami. Implementace získaných znalostí a schopností na reálném prostředí technického zadání. Technická zpráva je vypracována pod odborným dohledem vedoucího cvičení a vedoucího diplomové práce. V jejím rámci mohou být řešeny úvodní, případně dílčí problémy, které budou dále rozpracovávány v diplomové práci. Technická zpráva je recenzována určeným recenzentem a student jí musí obhájit před studijní skupinou.
Samostatné vypracování technicko-ekonomického nebo organizačního finálního projektu na dané téma, se splněním požadavků a zásad kladených na vypracování technických dokumentací.
Literatura - základní:
1. ČSN ISO 690. Bibliografické citace. Obsah, forma a struktura. Český normalizační institut, 1996.
2. ČSN ISO 5966 - Formální úprava vědeckých a technických zpráv. Český normalizační institut, Praha, 1995. 32 s. MDT 06.055.
3. ČSN ISO 7144 - Formální úprava disertací a podobných dokumentů. Český normalizační institut, Praha, 1996. 21 s. ICS 01.140.20.
4. KOCMAN, K., NĚMEČEK, P. a kol. Aktuální příručka pro technický úsek. Verlag Dashöfer, Praha, 1998.
5.

BOLDIŠ, Petr. Bibliografické citace dokumentu podle ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2: Část 1 – Citace: metodika a obecná pravidla. Verze 3.3. 

6. Patrick De Vos: Obrábění kovů. Teorie v praxi. Lund - Fagersta, SECO TOOLS AB 2014, 172 s.
7.

Dušan Katuščák: Jak psát závěrečné a kvalifikační práce. Enigma. 2022. s. 162. ISBN 978-80-89132-70-6. EAN 9788089132706

8.

KOCMAN, K., NĚMEČEK, P. a kol. Aktuální příručka pro technický úsek. Verlag Dashöfer, Praha, 1998. 1262s.

Zařazení předmětu ve studijních programech:
Program Forma Obor Spec. Typ ukončení   Kredity     Povinnost     St.     Roč.     Semestr  
N-STG-P prezenční studium MTS Moderní technologie osvětlovacích soustav -- 13 Povinný 2 2 L