Ateliér - průmyslový design IV (FSI-YA4-A)

Akademický rok 2019/2020
Garant: doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.  
Garantující pracoviště: ÚK všechny předměty garantované tímto pracovištěm
Jazyk výuky: angličtina
Cíle předmětu:
Cílem kurzu je doplnit soubor již osvojených návyků a myšlenkových postupů nezbytných pro řešení rozsáhlého, konkrétního designérského problému, a to především v průběhu práce na složitějších designérských úkolech směřovaných primárně do oblasti strojírenství a "transport designu." Studenti by měli dále rozvinout schopnost aplikace své tvůrčí invence při respektování všech požadavků, především funkčních a technologických.
Výstupy studia a kompetence:
Na základě zkušeností získaných v průběhu kurzu a rozvojem tvůrčí erudice by studenti měli být schopni zpracovat středně složité i nejnáročnější úkoly při komplexním řešení designu konkrétního produktu a současně prezentovat svoji práci na odpovídající úrovni.
Prerekvizity:
Účast ve výuce je podmíněna připraveností k práci na náročnějších designérských zadáních, která by měla být získána předchozím studiem. Nezbytná je znalost a pochopení základů prostorové tvorby, výtvarné kompozice a realizace třírozměrných modelů. Student musí ovládat kresbu a modelování. U návrhů je potřebné osvojení designérských řešení průmyslových výrobků. Je žádoucí znalost všech programů, které studenti absolvovali v předchozích ročnících (Adobe, Rhinoceros, Cinema 4D).
Obsah předmětu (anotace):
Podstatou kurzu je pohled na činnosti designéra jako interdisciplinární spolupráci integrující poznatky techniky, umění i vědy v procesu projektování každého průmyslového výrobku. Studentům jsou v průběhu semestru zadávány konkrétní úkoly na návrh designu určitého typu výrobku se složitější funkcí a stavbou. Hlavní témata zadání jsou směřována do oblasti tzv. "transport design", tedy dopravní prostředky, speciální vozidla, stavební stroje, zemědělská technika - traktory apod. Vhodným zadáním je například i rozměrnější technologický celek - šrotiště, čistička vody, výrobní linka. Hlavním výstupem zadání je kromě výkresové dokumentace prezentační model navrženého řešení ve vhodném měřítku. Téma menšího doplňujícího úkolu opět reaguje na požadavky externích výrobců a designérské soutěže.
Předmět je inovován s podporou projektu OPVK. Projekt Studio digitálního sochařství a nových médií, reg č. CZ.1.07/2.2.00/28.0278 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Metody vyučování:
Tvůrčí práce v ateliéru.
Způsob a kritéria hodnocení:
Podmínky udělení zápočtu: prezence ve cvičení (ateliéru), zpracování klauzurních prací, odevzdání zadaných prací ve stanovených termínech. Ústní obhajoba zpracovaného úkolu. U každého úkolu se hodnotí zvlášť navržený design a úroveň prezentace.
Výsledné hodnocení se skládá z hodnocení projektů a klauzurních prací. Celkem je možno získat až 100 bodů. Výsledná klasifikace se určí podle stupnice ECTS.
Hodnocení i pouze jediného úkolu nižším než polovina z maximálního počtu bodů je celková klasifikace předmětu „nevyhovující“.
Podle čl. 13 Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně se užívá klasifikační stupnice ECTS. KLASIFIK. STUPEŇ ECTS / BODOVÉ HODNOCENÍ / ČÍSELNÁ KLASIFIKACE // A / 100–90 / 1 / výborně // B / 89–80 / 1,5 / velmi dobře // C / 79–70 / 2 / dobře // D / 69–60 / 2,5 / uspokojivě // E / 59–50 / 3 / dostatečně //F / 49–0 / 4 / nedostatečně.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky:
Účast na cvičeních je povinná. Výuka probíhá dle týdenních plánů rozvrhů. Stanovení způsobů náhrady zmeškané výuky je v kompetenci vedoucího cvičení.
Typ (způsob) výuky:
    Ateliér  13 × 9 hod. povinná                  
Osnova:
    Ateliér Zadání úkolu - návrhu designu průmyslového výrobku;
Analýza problému, získání podkladů a informací;
Návrhové skici, první korekce, (klauzurní práce);
Další návrhy a skici, modelové skici;
Schválení definitivní verze, výroba modelu;
Výroba modelu, zadání 2.úkolu;
Výroba modelu, doplňující korekce, analýza 2.úkolu;
Obhajoba 1.úkolu, 2.úkol - návrhy a skici;
Návrhy a skici k 2.úkolu, modelové skici, (klauzurní práce);
Schválení konečné varianty;
Výroba modelu, doplňující korekce;
Dokončení 2.úkolu a odevzdání;
Obhajoba 2.úkolu (ateliérové práce); Během semestru jsou zadány 2-3 jednodenní (klauzurní) úkoly na samostatné téma.
Literatura - základní:
1. Carlotte & Peter Fiell: Designing the 21st Century
2. Carlotte & Peter Fiell: Industrial Design A-Z, Taschen 2000
3. Newbury S,: Auta: Design pro nové tisíciletí 1 a 2,Knižní klub 2002
4. John Heskett: Industrial Design, Thames a Hudson, 1980
Literatura - doporučená:
1. Dušan Šindelář: Estetika užité tvorby
2. Periodikuim: Design trend 1992-2004
4. Periodikum: DESIGN IN, Vyd.: Design Slovakia
5. V.A.Danilenko: Osnovi Dizajnu
Zařazení předmětu ve studijních programech:
Program Forma Obor Spec. Typ ukončení   Kredity     Povinnost     St.     Roč.     Semestr  
M2A-P prezenční studium M-PDS Průmyslový design ve strojírenství -- kl 8 Povinně volitelný 2 1 L
M2I-Z příjezd na krátkodobý studijní pobyt M-STI Strojní inženýrství -- kl 8 Doporučený kurs 2 1 L