Technologičnost konstrukce a oprav (retrofitting) VS (FSI-GTC)

Akademický rok 2021/2022
Garant: doc. Ing. Radek Knoflíček, Dr.  
Garantující pracoviště: ÚVSSR všechny předměty garantované tímto pracovištěm
Jazyk výuky: čeština
Cíle předmětu:
Znalosti posluchačů budou doplněny novým pohledem na provoz, logistiku a ekonomiku strojírenského podniku a naučí se orientovat se ve výrobě, opravách a modernizaci strojů a zařízení. Prakticky si ověří činnost při opravách a
retrofittingu konkrétních výrobních strojů.
Výstupy studia a kompetence:
Předmět rozvíjí invenci a praktickou erudici posluchačů v technologičnosti konstrukce, oprav a modernizace výrobních strojů a zařízení a k uplatnění teoretických znalostí v konkurenčním prostředí trhu.
Prerekvizity:
Kompletní a podrobné znalosti stavby výrobních (obráběcích a tvářecích) strojů.
Obsah předmětu (anotace):
V tomto předmětu se kompletují teoretické poznatky oboru Výrobní stroje, systémy a roboty s praxí. Posluchači se postupně seznamují s technologičností konstrukce odlitků, svařenců, výkovků, výlisků i obráběných dílu, v návaznosti na jejich opracovávání na moderních NC strojích. Dále se naučí posuzovat opotřebení a poruchy výrobních strojů a operativně a ekonomicky navrhnout jejich opravu či náhradu a to vše v rámci požadavků celoevropských norem ISO 9000. Poznatky studenti aplikují na jednotlivých obráběcích strojích ze souboru strojů na Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky a to na jejich mechanických, elektrických částí i jejich řídících systémech a do povinné semestrální práce.. Nedílnou částí výuky je exkurse do výrobního podniku, zabývajícího se retorfittingem
Metody vyučování:
Předmět je vyučován formou teoretických přednášek a praktických výkladů jednotlivých problémů u souboru obráběcích strojů v laboratoři Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky, z něhož si posluchači jednotlivě vyberou určitý stroj, jehož opravu a případný retrofitting popíší v semestrální práci. Tato práce je podkladem k semestrální zkoušce. Dle možností budou pro studenty organizovány přednášky odborníků z praxe a exkurze do firem, zabývajících se činnostmi souvisejícími s obsahem předmětu. V případě opatření proti šíření infekční nemoci COVID -19 nutná účast on line.

Způsob a kritéria hodnocení:
Ústní zkouška v rozsahu komplexu témat přednášek s doložením semestrální práce k vybranému obráběcímu stroji ze souboru strojů v laboratoři Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky.
Klasifikace přihlíží k obsahu a formě zpracování semestrální práce.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky:
Kontrola znalostí zkouškou v rozsahu komplexu témat přednášek s doložením semestrální práce k vybranému obráběcímu stroji ze souboru strojů v laboratoři Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky. Změna v souvislosti s opatřeními proti šíření COVID-19 vyhrazena.
Typ (způsob) výuky:
    Přednáška  13 × 2 hod. povinná                  
Osnova:
    Přednáška 1.) Úvod do retrofittingu a opravárenství
2.) Výrobní stroje v laboratoři ústavu
3.) Exkurse do výrobního podniku zabývajícího se retrofittingem
4.) Technologičnost konstrukce odlitků, aplikace v laboratoři
5.) Technologičnost konstrukce svařenců, aplikace v laboratoři
6.) Technologičnost konstrukce dílů pro výrobu na NC strojích, aplikace v laboratoři
7.) Materiály ve stavbě a technologie oprav dílů, aplikace v laboratoři
8. ) Modernizace strojů při retrofittingu, aplikace v laboratoři
9.) Analýza příčin poruch strojních součástí
10.)Technicko-ekonomické aspekty retrofittingu
11) Zásadní principy systémů řízení jakosti
12.) Ergonomické aspekty výrobních strojů
13.) Prvky vize "Industry 4.0" při modernizaci a inovaci výrobních strojů
Literatura - základní:
1. BRENÍK, Přemysl a Josef PÍČ. Obráběcí stroje: konstrukce a výpočty. Praha: SNTL, 1982. Technický průvodce (SNTL).
4. KOLÍBAL, Zdeněk. Technologičnost konstrukce a retrofitting výrobních strojů. V Brně: VUTIUM, 2010. ISBN 978-80-214-3765-4.
Literatura - doporučená:
1. BRENÍK, Přemysl a Josef PÍČ. Obráběcí stroje: konstrukce a výpočty. Praha: SNTL, 1982. Technický průvodce (SNTL).
2. MAREK, Jiří a Oldřich UČEŇ. CNC obráběcí stroje. Ostrava: VŠB - Technická univerzita Ostrava, 2010. ISBN 978-80-248-2329-4.
3. MAŇAS, Miroslav, Michal STANĚK a MAŇAS. Výrobní stroje a zařízení. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2007. ISBN 978-80-7318-596-1.
4. WARNECKE, H. J. a Manfred HÜSER. Die fraktale Fabrik: Revolution der Unternehmenskultur. New York: Springer-Verlag, c1992. ISBN 03-875-5200-6.
5. ŽENÍŠEK, Josef. Teorie a konstrukce výrobních strojů: celostátní vysokoškolská učebnice pro skupinu studijních oborů Strojírenství a ostatní kovodělná výroba. Praha: Státní nakladatelství technické literatury, 1988.
6. KRULIŠ, Jiří. Management jakosti jinak: příručka pro současné i budoucí uživatele norem ČSN EN ISO 9000:2001 : rozbory, komentáře, výklad pojmů : nový pohled na normy ISO 9000. Praha: Český normalizační institut, 2002. Aktuálně o ISO 9000: 2000: 2000. ISBN 80-728-3088-0.
7. KOLÍBAL, Zdeněk. Roboty a robotizované výrobní technologie. Brno: Vysoké učení technické v Brně - nakladatelství VUTIUM, 2016. ISBN 978-80-214-4828-5.
Zařazení předmětu ve studijních programech:
Program Forma Obor Spec. Typ ukončení   Kredity     Povinnost     St.     Roč.     Semestr  
N-KSB-P prezenční studium --- bez specializace -- zk 2 Povinný 2 2 L
N-VSR-P prezenční studium --- bez specializace -- zk 2 Povinný 2 2 L