Unikátní mikroskop

Fakulta v médiích

4.12.2012 Právo str. 10 Jižní Morava - Vysočina (zr, ČTK)

Brněnští vědci získali český a evropský patent na unikátní holografický mikroskop, který umožňuje pozorování živých buněk bez použití kontrastních látek. Liší se tím od běžně používaných aparátů. Navíc vědci nemusejí na vzorek svítit laserem, postačí běžné světlo. Patentové řízení v USA, Číně a Japonsku se blíží k závěru, řekla mluvčí Vysokého učení technického v Brně (VUT) Jitka Vanýsková. V dosavadních typech komerčně dostupných holografických mikroskopů, jimiž už lze sledovat živé buňky, se pro osvětlení používá laser nebo laserová dioda, což má i nežádoucí účinky. Laserové světlo se s tímto typem mikroskopie podle Chmelíka „nemá rádo“. Obraz má horší rozlišení. „V našem holografickém mikroskopu se dá s nadsázkou svítit stolní lampičkou a obrázek je pořád dokonalý,“ řekl proděkan Fakulty strojního inženýrství VUT a řešitel projektu Radim Chmelík. Hotový mikroskop by se na trhu mohl objevit do několika let. Umožní biologům a lékařům sledovat živé buňky, aniž budou muset aplikovat kontrastní barviva, která mohou chování a vlastnosti buněk ovlivňovat.

Kateřina Růžičková, 4. 12. 2012