NETME CENTRE – technologické centrum VUT v Brně

15.10.2012 TECH MAGAZÍN str. 19 Strojírenství

Poslední den brněnského Mezinárodního strojírenského veletrhu přinesl ještě jednu, a to velmi zásadní novinku. V areálu Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně bylo slavnostně otevřeno Centrum nových technologií pro strojírenství, tzv. projekt NETME Centre (New Technologies for Mechanical Engineering). Po dvou letech budování vzniklo technologické zázemí pro naplňování vize zvyšování konkurenceschopnosti českého průmyslu. „Budování NETME Centre jako prvního centra v ČR v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace bylo zahájeno v roce 2010. Šlo o pilotní projekt ze skupiny projektů, na které VUT v Brně získalo prostředky z Evropských fondů ve výši téměř 8 mld. korun. Management VUT v Brně při vědomí možného chybného čerpání finančních prostředků, které se objevilo v mediálně známých kauzách, pozorně sledoval systém řízení celého projektu. Po dvou letech audity v rámci NETME Centre opakovaně prokázaly bezchybné čerpání finančních prostředků z hlediska bruselské administrace,“ řekl rektor VUT v Brně profesor Karel Rais. Stavba čtyřpodlažní centrální budovy NETME Centre byla financována z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace v ČR. Centrum bylo díky dlouhodobým kvalitám vědecké, výzkumné a vývojové základny FSI VUT v Brně, která je hodnocena dlouhodobě jako nejlepší ze strojních fakult v ČR, koncipováno jako regionální výzkumné a vývojové centrum, a i když má v názvu „nové technologie pro strojírenství“, jeho činnost zasahuje do více oborů a průmyslových odvětví.

Kateřina Růžičková, 15. 10. 2012