Brňané vymysleli mikroskop, kde je obraz „vždy dokonalý“

3.12.2012 Mladá fronta DNES str. 3 Brno a jižní morava (ČTK)

BRNO Brněnští vědci získali český a evropský patent na unikátní holografický mikroskop, který umožňuje pozorování živých buněk bez použití kontrastních látek. Liší se tím od běžně používaných aparátů.

Navíc vědci nemusejí na vzorek svítit laserem, postačí běžné světlo. „Patentové řízení v USA, Číně a Japonsku se blíží k závěru,“ řekla mluvčí Vysokého učení technického v Brně Jitka Vanýsková.

Na nové technologii pracují výzkumníci už více než deset let, nyní také pod hlavičkou Středoevropského technologického institutu (CEITEC). Vyšli ze známého, ale dosud nevyužívaného principu, jak zachytit trojrozměrnou strukturu objektu v bílém, nekoherentním světle.

„Upravit tento princip pro mikroskopii a dovést pro aplikaci v biologii však bylo velmi náročné,“ uvedl proděkan fakulty strojního inženýrství a řešitel projektu Radim Chmelík.

V dosavadních typech běžně dostupných holografických mikroskopů, jimiž už lze sledovat živé buňky, se pro osvětlení používá laser nebo laserová dioda, což má i nežádoucí účinky. Laserové světlo se s tímto typem mikroskopie podle Chmelíka „nemá rádo“. Obraz má horší rozlišení, objevují se vlnky nebo proužky.

„Ideální je, když jako v klasickém mikroskopu můžete osvětlovat žárovkou, LED diodami nebo výbojkou, a právě to se nám podařilo. V našem holografickém mikroskopu se dá s nadsázkou svítit stolní lampičkou a obrázek je pořád dokonalý,“ řekl Chmelík.

Hotový mikroskop by se na trhu mohl objevit do několika let. Umožní biologům a lékařům sledovat živé buňky, aniž budou muset aplikovat kontrastní barviva, která mohou chování a vlastnosti buněk ovlivňovat.

Někdy jsou podobné látky pro buňky patogenní či toxické, a vědec si pak nemůže být jistý, zda například rakovinnou buňku ničí použité cytostatikum, nebo barvivo.

Kateřina Růžičková, 3. 12. 2012