Tu máš stavebnici a stav! Tak soutěžili studenti

Fakulta v médiích

1.3.2013 Mladá fronta DNES str. 2 Jižní Morava Eliška Kolínková

BRNO Máte hromadu písku a krabici. Vaším úkolem je přesunout písek do krabice. Čas jsou peníze, čím rychleji ho naložíte, tím lépe. A pracovní nástroj? Stavebnice Merkur.

Takový úkol dostali účastníci studentské inženýrské soutěže European Best Engineering Competition (EBEC). Akci včera pořádala Mezinárodní studentská organizace Best Brno působící při Vysokém učením technickém už popáté.

„Soutěžící ve čtyřčlenných týmech měli možnost vybrat ze dvou kategorií - praktické Team Design a teoretické Case Study,“ uvedl hlavní organizátor Petr Bouchal. Právě soutěžící v praktické Team Design dostali úkol s pískem, na jehož řešení měli osm hodin. V teoretické kategorii studenti zase dostali za úkol vymyslet koncepci japonského města na ostrově Honšú, které by bylo energeticky zcela nezávislé. Studenti měli navrhnout typy budov, jejich množství, vybavení a „inteligenci“. Koncepce navíc musela vzít v úvahu také společenský život a občanskou vybavenost města nebo schopnost obyvatel města najít si bez problémů práci.

Vítězové budou reprezentovat v mezinárodním kole.

Dohromady se do soutěže EBEC přihlásilo přes pět set lidí. Dva vítězné týmy z každého fakultního kola, která se konala od 18. února, pak postoupily do finále.

V areálu fakulty podnikatelské se tak nakonec včera utkalo 64 studentů. Absolutní vítězové obou kategorií budou reprezentovat brněnské VUT v mezinárodním kole EBEC Central, kde se utkají se studenty techniky ze Slovenska a Maďarska. Vrcholem soutěže je potom celoevropské finále, které se v letošním roce koná ve Varšavě.

Pozn. FSI: Petr Bouchal je student FSI.

Kateřina Růžičková, 1. 3. 2013