Nejvyšší budova stojí v Brně

Fakulta v médiích

27.3.2013 ČT 1 str. 20 19:00 Události Filip Zdražil

Jolana VOLDÁNOVÁ, moderátorka

Nejvyšší budova v Česku stojí v Brně. Tamní mrakodrap AZ Tower dorostl do výšky 111 metrů a o 2 metry tak překonal dosud nejvyšší City Tower na pražské Pankráci.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

Nová stavba přišla na 800 milionů korun. Nabídne zázemí úředníkům i luxusní apartmány. A má ještě jednu ambici, vyhnout se potížím, které provázejí jiné podobně vysoké objekty.

Filip ZDRAŽIL, redaktor ČT

Brno přerostlo Prahu. Nová dominanta moravské metropole je vidět na kilometry daleko. AT Tower měří 111 metrů, má 30 pater. Obsadí je kanceláře, obchody a taky byty. Dovnitř nás investor nepustí, prý až po kolaudaci v polovině dubna.

Hana VORLÍČKOVÁ, redaktorka ČT

Ještě nedávnou byl nejvyšší budou v Česku tento mrakodrap v Praze. Na rozdíl od Brna v něm žádné byty nejsou, dominují kanceláře. V jeden okamžik tu mohou pracovat asi 4 tisícovky lidí. Právě teď se nacházíme na terase ve 27 podlaží pražského City Toweru. Za hezkého počasí odsud můžeme vidět třeba Krušné hory. Mrakodrap Na Pankráci má 109 metrů. Jeho majitelé tvrdí, že jde jen o výšku 27 pater, v reálu je prý vyšší, prvenství se vzdát nechtějí.

Stanislav ZEMAN, Proxy – Finance

Podle technické dokumentace je výška budovy 112 metrů. Na střeše budovy jsou plošiny k výtahům.

Hana VORLÍČKOVÁ, redaktorka ČT

Základní kámen tu byl položen před 3 desítkami let ještě pro Československý rozhlas. Budova se ale nedostavěla a chátrala. Nový investor musel velkou část zdemolovat a postavit znovu. Mrakodrap slavnostně otevřel až v roce 2008.

Filip ZDRAŽIL, redaktor ČT

Problémům vysoko nad zemí se nevyhnuli ani v Brně. Do nedávna nejvyšší budova ve městě, 74 metrů vysoká Fakulta strojního inženýrství VUT, má narušené nosné sloupy. Za problémy nemůže výška budovy, ale odbytá práce stavařů v 80. letech, tvrdí statický posudek.

Vladimír KOTEK, kvestor VUT, Brno

Bavíme se o desítkách milionů, už jenom materiál, který bude použit.

Filip ZDRAŽIL, redaktor ČT

Studenti teď fungují v provizoriu. Budoucím nájemníkům mrakodrapu AZ Tower na druhé straně Brna, ale prý podobné nepohodlí nehrozí. Věž jistí piloty, umístěné 30 metrů pod zemí. Hana Vorlíčková a Filip Zdražil, Česká televize.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

AZ Tower je tedy první mezi budovami. Nad Českem se ale tyčí ještě vyšší konstrukce. 2 stožáry rozhlasového vysílače Liblice u Českého Brodu ční do 355 metrů. Jednou z nejznámějších výškových staveb v zemi je Žižkovská věž v Praze. Odsud se šíří signál rozhlasu i televize, měří 216 metrů. Pak už následují zmíněný brněnský mrakodrap se 111 metry a dosavadní česká dominanta City Tower 109 metrů. No a kousek od ní Na Pankráci stojí i další z žebříčku nejvyšších budov City Empiria. Bývalé sídlo Motokovu sahá do 104 metrů a uvnitř jsou hlavně kanceláře.

Odkaz na celou reportáž

Kateřina Růžičková, 28. 3. 2013