Výškové budově VUT v Brně zřícení nehrozí

27.3.2013 ČT 1 str. 7 18:00 Události v regionech - Brno Barbora Telferová

Lenka SOLANSKÁ, moderátorka

Výškové budově Vysokého učení technického v Brně zřícení nehrozí. Škola už má v rukou posudek statika, který potvrdil, že dům sice je ve špatném stavu, ale ne natolik, aby ohrozil něčí bezpečnost. Podrobnosti o tom, co v posudku stojí, zjišťovala Barbora Telferová. Báro, co tedy statik odhalil jako ty hlavní chyby v konstrukci budovy.

Barbora TELFEROVÁ, redaktorka

Dobrý večer. Tak ta hlavní chyba je jedna, a to, že v nosných sloupech chybí až 60 % ocelový výztuže, tedy ty sloupy nejsou tak stabilní, jak by měly být a můžou se trošku posouvat. Došlo k tomu už v době, kdy před 30 lety ta škola tu budovu stavěla. V tom statickém posudku se dokonce mluví o šlendriánství a o tom, že to bylo velice zanedbané a přišlo se na to tedy opravdu až teď v poslední době, kdy se škola pustila do velké rekonstrukce a odstranila vlastně ten vnější plášť budovy.

Lenka SOLANSKÁ, moderátorka

Co to všechno pro školu znamená? Dokáže ty zmíněné chyby napravit?

Barbora TELFEROVÁ, redaktorka

Bude muset, protože jinak v tom stavu, v jakém je teď, nemůže tu budovu vůbec používat, respektive trochu ano, ale spoustu výuky musela škola přesunout do jiných prostor, využívat jiná pracoviště. Znamená to taky prodloužení těch prací, už na konci tohoto roku měla ta rekonstrukce být hotová, místo toho se to posune až do příštího srpna, no, ale ten největší problém, který bude muset VUT vyřešit, to jsou peníze, protože tím, že bude muset teď navíc vyztužit všechny ty nosné sloupy nebo většinu nosných sloupů, tak to přináší až desítky milionů vícenákladů, a to jsou peníze, které škola bude muset sehnat, ty peníze nemá. Na tu samotnou rekonstrukci peníze získala z dotací, ale tyto vícenáklady samozřejmě nebyly započítané. Takže ano, půjde to opravit, ale bude to stát hodně peněz.

Lenka SOLANSKÁ, moderátorka

Potíže výškové budovy brněnského VUTéčka nám přiblížila Barbora Telferová. Téma výškových budov připravují i Události v 19 hodin.

Filip ZDRAŽIL, redaktor

Nový rekordman stojí v Brně. Mrakodrap AZ Tower. Jak dlouho mu prvenství vydrží?

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka ČT

Až donedávna držel rekord 109 metrů vysoký City Tower na pražském Pankráci, teď tedy vede Brno. Jak dlouho prvenství udrží a jaké problémy a kontroverze vůbec výškové stavby provázejí? Odpověď v hlavní relaci.

Kateřina Růžičková, 28. 3. 2013