Lesní požár? Pomáhá také bezpilotní letadlo

Fakulta v médiích
6.5.2013 Brněnský deník str. 4 Černá kronika MICHAL KOČÍ

Ve vojenském prostoru u Vyškova stovky hasičů o víkendu nacvičovaly boj s lesním požárem. Použili přitom nejmodernější techniku.

Březina – Nepřehledný terén, doutnající kořeny, skrytá ohniska plamenů. Tyto problémy trápily hasiče před rokem, když likvidovali obrovský požár lesa u Bzence na Hodonínsku. Můžou zas škodit, proto se na ně jednotky o víkendu připravily ve vojenském újezdu Březina u Vyškova. Je sobota dopoledne a taktické cvičení v újezdu zaměstnává na čtyři stovky hasičů ze čtyřiačtyřiceti jednotek.

Ze zadumaných výrazů mužů v tmavě modrém je jasné, že si dnešním cvičením nechtějí jen udělat čárku v diáři. Ve vojenském prostoru hodlají zjistit, zda se rok po ničivém požáru někam posunuli. S tak rozsáhlým řáděním živlu v těžko dostupném lesním porostu se mnozí z nich nikdy nesetkali.

Jedna z novinek je možnost nasazení bezpilotního letadla. „Operátor má na hlavě speciální brýle, které přenášejí informace do pohybové hlavice a ta opakuje pohyb jeho hlavy. Kamera v letadle se tak natáčí stejně jako hlava operátora. Letoun usnadní orientaci,“ vysvětluje Petr Dvořák z Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Do vzduchu tak kvůli monitorování požáru nemusí policejní vrtulník. „To znamená velké úspory,“ připomíná mluvčí krajských hasičů Pavla Pražáková.

Praskání z vysílačky jednoho z hasičů upozorňuje, že dvojice vrtulníků s bambi vaky nabírá vodu.

Naplnění vaku vodou trvá pár desítek vteřin. Vrtulník se rychle zvedá, aby ji mohl na nedaleký fiktivní požár vypustit. „Nemůžeme samozřejmě rozdělat skutečný požár, takže je jen simulovaný pomocí dýmovnic,“ upozorňuje mluvčí hasičů Pražáková.

Cvičení má hlavně vyzkoušet poznatky, které hasiči při loňském požáru nasbírali. A posunout boj s ohněm zase o trochu dál – monitorovací novinkou. „Za poslední tři roky hořelo v Bzenecké Doubravě dvaatřicetkrát. Vyjednáváme s lesníky o tom, abychom takzvanou Moravskou Saharu začali monitorovat. Šlo by o pilotní projekt,“ představuje náměstek ředitele jihomoravských hasičů Petr Oháňka.

Hasiči se inspirovali u západních sousedů. „Stožár s kamerou vyhodnotí až na vzdálenost třiceti kilometrů mraky kouře a vyšle signál na operační středisko. Systém počet požárů v Německu nesnížil, ale desetitisícinásobně omezil plochu zasaženou ohněm,“ doplňuje vedoucí oddělení krajského Integrovaného záchranného systému Václav Kovář.

Celý článek včetně fotografií naleznete na www.rovnost.cz.

Kateřina Růžičková, 13. 5. 2013