Fakulta v médiích – výsledky vědeckých pracovníků FSI
12.5.2013 lidovky.cz str. 0 Lidovky / Věda Lidovky.cz, ČTK
BRNO - K vývoji spolehlivější a výkonnější počítačové paměti nového typu může přispět objev, na němž se podíleli brněnští vědci. Konkrétně přišli na nové způsoby ovládání takzvaných magnetických vírů. Na ověření teorie spolupracovali s kolegy z Kalifornské univerzity a synchrotronové laboratoře v Berkeley.
Výsledky publikoval v květnovém čísle vědecký časopis Nature Nanotechnology, sdělil mluvčí Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Jakub Ondroušek.
Mladí vědci Vojtěch Uhlíř a Michal Urbánek, kteří působí na Vysokém učení technickém a v CEITEC, od roku 2010 sledovali vlastnosti a chování magnetických vírů. Tento fyzikální fenomén se vyskytuje v mnoha podobách a velikostech - od tornád či vodních vírů až po víry nanometrových rozměrů, které je možné nalézt například v supravodivých materiálech nebo nanomagnetech.
"Dokázali jsme velmi rychle a kontrolovaně měnit směr stáčení magnetického víru, což je objev otevírající nebývalé možnosti využití především v oblasti informačních technologií," uvedl Urbánek. Pomocí magnetického víru paměťová buňka pracuje rychleji
Paměťová buňka tvořená magnetickým vírem umožní uchovat dvojnásobek informací. Může pracovat několikanásobně rychleji a při odpojení ze sítě neztratí uloženou informaci.
Ověření teoretických předpokladů si vyžádalo náročné experimenty na urychlovači částic v Berkeley. "Již samotná příprava vzorků s magnetickými nanodisky je velmi náročná. Připravit jeden vzorek trvá přibližně 20 hodin, úspěšnost přípravy je kolem deseti procent. Vlastní experimenty na synchrotronu pak probíhají několik dní ve směnném provozu nonstop, neboť experimentální čas je tam velmi vzácný," uvedl Urbánek.
Další měsíce po skončení experimentů patřily vyhodnocování výsledků. Vědci budou ve výzkumu pokračovat i nadále. V roce 2014 se přestěhují do nově vybudovaných moderních laboratoří CEITEC.
***********
Ing. Vojtěch Uhlíř, Ph.D. – odborný asistent FSI a vědecký pracovník CEITEC
Ing. Michal Urbánek, Ph.D. - odborný asistent FSI a vědecký pracovník CEITEC
Kateřina Růžičková, 13. 5. 2013
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta strojního inženýrství
Technická 2896/2,
616 69 Brno
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
+420 541 141 111
+420 726 811 111 – GSM O2
+420 604 071 111 – GSM T-mobile