Studenti FSI se zapojili do vývoje nového letounu Airbus A350XWB

V pátek 14. června 2013 krátce po desáté hodině ranní vzlétl z francouzského letiště Toulouse-Blagnac první prototyp letounu Airbus A350 XWB. Součástí týmu vývojářů tohoto v současnosti nejmodernějšího dopravního letounu byli také inženýři kunovické firmy Evektor, spol. s r.o., se kterými na pevnostních výpočtech úzce spolupracovali i letošní absolventi oboru Inženýrská mechanika a biomechanika Ing. Jiří Mareček a Ing. Martin Straka.

Airbus A350 XWB (extra wide body) je širokotrupý dopravní letoun na dlouhé vzdálenosti vyvíjený společností Airbus. Je prvním Airbusem s trupem i křídly vyrobenými především z kompozitních materiálů na bázi uhlíkových vláken. Podle varianty bude převážet 270 až 440 cestujících. Typ tedy bude přímým konkurentem amerického letounu Boeing 787.

Letoun čekají další letové a pevnostní certifikační zkoušky. Sériová výroba verze Airbus A350-900 má být zahájena letos v říjnu. První dodávky této verze jsou plánovány na druhé pololetí 2014.

Společnost Evektor patří mezi přední konstrukční a vývojové kanceláře v České republice. Její hlavní činností jsou vývojové a konstrukční aktivity pro evropský letecký a automobilový průmysl, při kterých úzce spolupracuje s Fakultou strojního inženýrství VUT v Brně.

Ing. Jiřímu Marečkovi i Ing. Martinovi Strakovi, absolventům Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky FSI VUT v Brně, děkujeme za reprezentaci fakulty a přejeme mnoho úspěchů v další práci.

Další informace jsou uvedeny zde.

Kateřina Růžičková, 9. 7. 2013