Nový univerzitní experimentální letoun poprvé vzlétl

Dne 13.8.2013 se na letišti v Henčově u Jihlavy uskutečnil první let nového experimentálního letounu VUT 061 TURBO. Tento jednomístný letoun je dalším strojem, který pochází z akademické dílny. Letoun s imatrikulací OK-DLT bude sloužit společnosti První brněnská strojírna Velká Bíteš a.s. jako létající laboratoř ověřující nový český turbovrtulový motor TP-100. Projekt byl podpořen MPO ČR v rámci programu TIP (projekt FR-TI2/276).

Vznik letounu VUT 061 TURBO je příkladem úzkého propojení univerzity s průmyslovou sférou. Je výsledkem spolupráce Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně (FSI) a jeho průmyslových partnerů. Nový letoun sice vychází z prototypu svého předchůdce letounu VUT 001 Marabu představeného Letecký ústavem FSI v červnu 2010, ale byl cíleně vyvinut tak, aby umožnil ověřování parametrů a další vývoj nového turbovrtulového motoru TP-100 s výkonem 180 kilowattů. PBS Velká Bíteš jako jediná firma v České republice vyvíjí a vyrábí turbovrtulové motory pro malé letouny a vrtulníky. Použití výkonného motoru TP-100 mělo zásadní vliv na všechny konstrukční celky i soustavy nového letounu.

Základní rozměry a charakteristiky letounu VUT 061 Turbo jsou:

• Rozpětí 9,9 m

• Délka 9,1 m

• Výška 2,5 m

• Max. vzletová hmotnost 650 kg

• Prázdná hmotnost letounu 410 kg

• Max. horizontální rychlost 300 km/h

• Výkon motoru 180 kW

• Průměr vrtule 1,83 m

• Otáčky vrtule 21581/min

Dosud bylo provedeno 5 zkušebních letů. Cílem zkoušek je prověrka letových vlastností nového letounu a především prověrka charakteristik motoru TP-100 při rychlostech do 300 km/hod v letových hladinách do 10 000 m. Zkušební pilot Jaromír Hammer, který mimo jiné na FSI zajišťuje výcvik pilotů a má nalétáno více jak 5000 hodin, je s novou létající laboratoří velmi spokojen, zvláště pak stoupavosti 11,3 m/s, která jak říká ředitel Leteckého ústavu doc. Jaroslav Juračka „je potvrzením výkonů a kvality nového českého turbovrtulového motoru“.

Fotografie - Facebook Leteckého ústavu

Video z prvního letu

Televizní reportáž odvysílaná 6.9.2013 na ČT 1 v Událostech v regionech - Brno(od 9. minuty)

Kateřina Růžičková, 22. 8. 2013