Do Brna se sjeli odborníci na rentgenovou mikro a nanotomografii

Fakulta v médiích

9.9.2013 ČRo Brno str. 7 17:00 Radionoviny Ivan Holas

Petra POLZEROVÁ, moderátorka

--------------------

Brno se dnes stalo Mekkou odborníků na rentgenovou mikro a nanotomografii. Jejich setkání zorganizoval Středoevropský technologický institut CEITEC, aby komerčním firmám představil své nové objevy v této oblasti a ty je mohly prakticky využít. CEITEC se má postupně stát jedním z největších evropských vědeckých center v oblasti biologie a moderních technologií. Svoji existenci a rozvoj založil právě na provázání vědy a výroby. Pokračuje Ivan Holas.

Ivan HOLAS, redaktor

--------------------

Podobná setkání organizuje CEITEC spíše výjimečně, a to až ve chvíli, kdy může skutečně nabídnout něco zajímavého, vysvětluje vedoucí výzkumné skupiny rentgenové mikro a nanotomografie Jozef Kaiser.

Jozef KAISER, vedoucí výzkumné skupiny rentgenové mikro a nanotomografie

--------------------

Jsou tady tři technologie, které jsou ve fázi komercializace, takže to značně posunuje ten komercializační potenciál CEITECu ve směru právě k výstupům k těm firmám a konečným zákazníkům.

Ivan HOLAS, redaktor

--------------------

Představena byla třeba laserová analýza materiálu na dálku či povrchy reagující na vnější podněty. Novinky ale přivezly i zastoupené firmy, například japonská společnost Rigaku si pro Brno schovala světovou premiéru nejnovějšího tomografu s obrovským rozlišením, dodává její evropský ředitel Ladislav Pína.

Ladislav PÍNA, evropský ředitel, společnost Rigaku

--------------------

Představení takovéhoto přístroje v celosvětovém měřítku není záležitost běžných obchodních kontaktů nebo vědeckých setkání, to je tak trochu diplomacie, tak trochu vědy, tak trochu techniky a obchodu dohromady a na tomto místě se to sešlo všechno ve velice dobré konstelaci

Kateřina Růžičková, 11. 9. 2013