Byla nejvyšší. Hrozí, že spadne

Fakulta v médiích
26.8.2013, Brněnský deník str. 3 Brněnské léto JANA VONDROVÁ

Brno – Kdysi nejvyšší stavba v Brně je v havarijním stavu. Nosná konstrukce jedné z budov v areálu Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem má špatnou statiku. Opravy vyjdou na půl miliardy. Tedy dvakrát víc, než škola plánovala.

Přípravy na rekonstrukci začaly v prosinci. Studenti se z fakulty strojního inženýrství, která v domě sídlila, přestěhovali na jiná místa areálu. „Stejně jako děkanát, studijní oddělení a bufet,“ řekla mluvčí školy Jitka Vanýsková.

Při opravách čtyřiasedmdesátimetrové budovy stavbaři objevili závažné poruchy statiky. „Nosná konstrukce je v havarijním stavu. Musíme ji tedy opravit a zesílit,“ vysvětlila Vanýsková.

Stavbu to nejen prodraží, ale i zdrží. „Opravy měly trvat tři čtvrtě roku, teď plánujeme jejich konec až na léto 2015,“ sdělila mluvčí.

V domě vznikne nová vrátnice a vstupní hala. „Systém jednotrubkového topení nahradíme standardním, a tím ušetříme vytápění,“ informovala mluvčí.

Dělníci stavěli fakultu deset let, dokončili ji v roce 1985. Otitul nejvyšší stavby ve městě ji loni připravila pětaosmdesát metrů vysoká Spielberk Tower. Tu v červnu předstihlaAZTower,která je se 111metry nejvyšší v republice.

S narušenou statikou se potýkala i budova B2 v areálu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v ulici Arne Nováka. Škola ji v roce 2009 zavřela a následně zbourala. „Na jejím místě stavíme novou, s depozitářem knih. Propojíme ji s nynější knihovnou,“ uvedla mluvčí školy Tereza Fojtová. Přestavba vyjde na 200 milionů korun. Práce mají skončit příští rok.

Kateřina Růžičková, 27. 8. 2013