Dragon z Brna létá po okruzích

Fakulta v médiích
9.8.2013 brno.5plus2.cz Tomáš Kvapilík

BRNO - Brněnští studenti vyvinuli už třetí generaci formule Dragon. Závodí s ní po evropských okruzích a neztratí se mezi Američany, Číňany a spoustou dalších týmů. Úspěch vyhlížejí také proto, že Dragon 3 přináší proti svým předchůdcům řadu zlepšení.

"Na první pohled zaujme agresivnějším tvarem kapoty. Výrazné změny jsme udělali na trubkovém rámu. Novinkou je i vlastní software řazení, který si studenti vyvinuli na míru jejich potřebám," objasňuje Vít Brezanský z týmu TU Brno Racing, který formuli vyvíjí a jež tvoří především studenti Ústavu Automobilního a dopravního inženýrství Vysokého Učení Technického v Brně.

První měření sil s konkurenty z celého světa se pro Brňany uskutečnilo na německém Hockenheimringu na začátku srpna. Další na programu je v těchto dnech na okruhu v Hradci Králové, poté přijde ještě podnik v maďarském Györu.

Měří rychlost, hodnotí design
Soutěží se v několika disciplínách. Komisaři bodují například design nebo výrobní náklady. Mezi jízdní disciplíny patří sprint na jeden kilometr, akcelerace či vytrvalostní závod na 22 kilometrů.

"Dragon 3 se při testování ukázal jako konkurenceschopný, cílem našeho týmu je navázat na výsledky z loňské sezony, které se postupně zlepšovaly," popisuje Brezanský.

Tým tvoří kolem třiceti studentů. "Získáváme kontakty a zkušenosti, které by nám jiná příležitost neposkytla. Navíc k autům a rychlé jízdě máme všichni blízko," dodává Brezanský.

Kateřina Růžičková, 10. 8. 2013