Vyvinuli turbínu pro dravé toky

Fakulta v médiích
22.6.2013, Právo str. 12 Jižní Morava - Vysočina Jan
Trojan

Dosud nevyužívaný hydroenergetický potenciál bude k užitku prostřednictvím nově vyvinuté kaskádové vodní turbíny na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně. Tým profesora Františka Pochylého navázal na svoji první vírovou turbínu z roku 2000, byla zjednodušením Kaplanovy turbíny, ale lze ji použít jen na nízké spády do tří metrů. Ta nejnovější je využitelná i na tocích s až dvojnásobným spádem.

Skupina ČEZ tak může významným způsobem zvýšit podíl výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Ostatně 52 procent tzv. vodní energie se vyrábí v Česku na tocích se spádem vyšším než pět metrů.

Nová turbína bude umístěna na Jezerním potoku v Jeseníkách, nedaleko přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Na potoku je spád 3,7 metru s možností navýšení až na zhruba 4,5 metru. Malá vodní elektrárna o výkonu zhruba 20 kW bude pilotním projektem společnosti ČEZ. Podle jejího zástupce Aleše Lacioka je spolupráce s VUT výhodná pro obě strany. Ve srovnání s tradičními turbínami mají vírové turbíny při stejné účinnosti nižší investiční náklady a vyšší provozní spolehlivost.

Další z autorů nové turbíny, Miloslav Haluza, řekl Právu, že na nedávné konferenci v Londýně projevili o jejich turbínu zájem i Číňané, kteří by ji rádi využili jako přílivovou elektrárnu. „Turbína má tak jednoduché lopatkování, že ji lze takto přizpůsobit. Lopatky nebudou po upravení prohnuté, nýbrž rovinné, aby zvládly dvousměrné toky vody. Možná že další výstup našeho výzkumu bude právě tímto směrem,“ dodal doc. Haluza. Turbínám se na VUT věnují už 110 let.

Kateřina Růžičková, 23. 6. 2013