Světový unikát: Nová turbína lze použít i pro šestimetrové spády

Fakulta v médiích
21.6. 2013 denik.cz Zuzana Valíková

Brno – Na odkalištích, jezech či tocích s vyšším spádem nebo nádržích v areálech elektráren může v budoucnu fungovat kaskádová vírová turbína. V pátek ji představil tým vědců z Vysokého učení technického, kteří na jejím vývoji pracovali dva a půl roku. Jedná se o světový unikát.

Současné turbíny jsou už nedostačující. „Problém je také s rychlým opotřebením materiálu. Bylo navíc potřeba vyvinout turbíny pro vyšší, až šestimetrové spády," vysvětlil vedoucí týmů František Pochylý.

Brněnská technika na ní pracovala společně se skupinou ČEZ. „Škola měla teoretické znalosti a my jsme zase věděli, jak je vše potřeba řešit v praxi," sdělil koordinátor výzkumu a vývoje ČEZ Aleš Laciok.

Dodal, že ve srovnání s klasickou Kaplanovou turbínou je nová turbína konstrukčně jednodušší a dá se nainstalovat s výrazně nižšími náklady. „Tím se stává dostupnější pro investory při výstavbě malých vodních elektráren," podotkl Laciok.

Vývoj novinky stál zhruba tři miliony korun. Vznikala pro Jezerní potok v Jeseníkách. Na prototypu budou ale vědci ještě pracovat. Využití vynálezu v České republice podporuje podle vědců skutečnost, že dvaapadesát procent vodní energie se vyrábí na tocích se spádem vyšším než pět metrů.

První vírovou turbínu vyvinul Pochylý už před třinácti lety. Ta je ale využitelná jen na tocích se spádem do tří metrů. „Původní turbína byla zkonstruována pro říční toky, v průběhu času se vyskytly požadavky pro aplikaci na vyšší spády," dodal Pochylý.

Kateřina Růžičková, 22. 6. 2013