Brněnská technika získala americký patent pro unikátní mikroskop

12.9. 2013 České noviny.cz ČTK

Brno - Vysoké učení technické v Brně získalo americký patent pro multimodální holografický mikroskop. Přístroj umožňuje pozorovat živé buňky bez použití kontrastních látek. Ke svícení mu místo laseru stačí třeba obyčejná žárovka. Český a evropský patent už škola získala, o čínský a japonský dále usiluje, sdělila dnes ČTK mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková.

Na vývoji ojedinělého mikroskopu pracují brněnští vědci více než deset let. Spolupracují s firmou Tescan, která v roce 2011 získala komerční licenci.
Vědci nově využili známý, ale zatím nepoužívaný princip, jak zachytit trojrozměrnou strukturu objektu v bílém, nekoherentním světle. "Upravit tento princip pro mikroskopii a dovést k adaptaci v biologii však bylo velmi náročné," uvedl proděkan Fakulty strojního inženýrství VUT Radim Chmelík.
V dosavadních typech komerčně dostupných mikroskopů, jimiž lze sledovat živé buňky, je nutné používat laser nebo laserovou diodu, což má nežádoucí účinky. Výsledný obraz nemusí být zřetelný, často jej kazí vlnky nebo proužky. "Ideální je, když jako v klasickém mikroskopu můžete osvětlovat žárovkou, LED diodami nebo výbojkou, a právě to se nám podařilo. V našem holografickém mikroskopu se dá s nadsázkou svítit stolní lampičkou a obrázek je pořád dokonalý," uvedl Chmelík.


Mikroskop, který by se na trhu mohl objevit do několika let, navíc umožní biologům i lékařům sledovat živé buňky, aniž budou muset aplikovat kontrastní barviva. Dosud používané látky totiž mohou ovlivňovat chování a vlastnosti buněk.

Kateřina Růžičková, 12. 9. 2013