Veletržní tipy

30.9.2013 E15 str. 6 Příloha - Mezinárodní strojírenský veletrh

3D technologie pronikají i do průmyslu

Třetí rozměr nemusí sloužit jen k zábavě na obrazovkách televizí a plátnech kin. 3D technologie jsou využitelné v mnoha oborech, ve strojírenství a IT technologiích nevyjímaje. Na Vysokém učení technickém v Brně se třemi dimenzemi zabývají hned z několika úhlů pohledu.

Scanner

Fakulta strojního inženýrství předvede 3D scanner. Trojrozměrné skenování je inovativní technologie, která se používá ve strojírenství zejména v designu, kontrole kvality a jiných oblastech. Přístroj promítá čárový laserový paprsek, který snímá kamera. Podle zakřivení paprsku je následně scanner schopen rozpoznat geometrii objektu i texturu povrchu.

Na stejné fakultě také sestrojili studenti experimentální tiskárnu, jež pracuje na principu aditivní technologie FDM. Výchozím materiálem je zde plastová struna, která se v tiskové hlavě roztaví a postupným nanášením materiálu vzniká požadovaný předmět. Předností této 3D tiskárny je rychlá výroba součásti oproti klasickým technologiím.

Bezpečnost

3D technologie lze také využít v oblasti bezpečnosti. Například pomocí unikátní 3D geometrie ruky z VUT v Brně lze identifikovat hledanou osobu. K vytvoření prostorového modelu ruky slouží čtyři lasery, které osvětlují povrch, jež snímají dvě CCD kamery. Takto nasnímaný model ruky lze porovnávat s modely uloženými v databázi a určit osobu, které patří. Na podobném principu – tentokrát snímání povrchu obličeje – pracuje také senzor MS Kinect, s jehož pomocí lze rozpoznávat osoby podle tváře.

Kateřina Růžičková, 30. 9. 2013