4.10.2013 Hospodářské noviny str. 5 Veletržní Brno Veronika Šmídová
Spolupráce mezi univerzitami a podniky
Mezi zhruba patnácti sty vystavovateli se na Mezinárodním strojírenském veletrhu představí i zástupci z vysokých škol a výzkumných center. Stane se tak v rámci pátého ročníku akce Transfer technologií a inovací, jejímž hlavním cílem je napomoci spolupráci mezi univerzitami a výrobními podniky.
Stejně jako loni se na veletrhu objeví například stánek Českého vysokého učení technického v Praze, Technické univerzity v Liberci, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava či Vysokého učení technického v Brně. VUT nabídne návštěvníkům náhled do říše 3D technologií, které již dávno neslouží jen k zábavě v kinosále.
Pro zdravotnictví i bezpečnost Jedním z příkladů bude 3D skener s 3D tiskárnou, kterou sestrojili studenti Ústavu konstruování v rámci výuky. „Projekt byl založen na existujících dílech a existující komunitě RepRap (replicating rapid prototyper), kteří se věnují 3D tiskárnám jako hobby,“ vysvětlil vedoucí projektu Daniel Koutný. „V principu jde o to, že pomocí existující tiskárny můžete vytisknout díly, z nichž sestavíte další tiskárnu, tzv. self-replicating system. Z toho studenti vycházeli.“ Vyučující doktorandům zadali za úkol navrhnout 3D tiskárnu podle vlastních idejí. Zajímavé využití může 3D tisk najít například ve stomatologii, kde dokáže vytvořit levnější náhradu čelistní kosti. 3D technologie ale mohou nalézt své uplatnění i v kriminalistice a oblasti bezpečnosti. Příkladem je systém 3D geometrie ruky, podle kterého lze identifikovat hledanou osobu.
Možnosti využití 3D tisku, konkrétně výrobu kovových odlitků či hotových dílů pro výzkumné experimenty, ukáže zájemcům i Ústav výrobních strojů a zařízení při ČVUT. Postup spočívá v tisku modelu, jeho zaformování do keramické skořepiny a následném vypálení a odlití do podoby prototypu. Druhým představeným projektem bude systém pro virtuální obrábění. Pomocí něho lze vytvořit vizualizaci výsledků obrábění díky virtuálnímu modelu stroje se zahrnutím vlivu dynamiky CNC. Ta má přinést zákazníkům zkrácení času pro přípravu technologie obrábění, virtuální testování kvality, přesnosti a skutečného času obrábění tvarových ploch.
Problematice 3D tisku se bude věnovat také konference 3D Print Days, která se odehraje 8. a 9. října v pavilonu E.
Kateřina Růžičková, 4. 10. 2013
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta strojního inženýrství
Technická 2896/2,
616 69 Brno
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
+420 541 141 111
+420 726 811 111 – GSM O2
+420 604 071 111 – GSM T-mobile