Rozdíl sto stupňů? Zvládne ho unikátní komora s Newtonem

9.10.2013 Brněnský deník str. 3 Brno (mal)

Brno – Jak navrhnout interiér autobusu tak, aby v něm všude bylo stejně teplo? Automobilkám s tím pomůže nová klimatická komora za téměř třicet milionů korun. Od včerejška funguje na brněnském Vysokém učení technickém. Jako jediná svého druhu v České republice.

Podle Miroslava Jíchy z brněnské techniky zařízení využijí především studenti. „Ve spolupráci s automobilkami se na něm naučí věci, se kterými se určitě setkají v praxi. Když začne například výrobce nákladních aut Man z Německa vyvíjet novou kabinu, budeme se podílet na ventilaci a vytápění,“ dodal Jícha, který na univerzitě vede odbor termomechaniky. Komora dokáže napodobit podmínky, které stroje čekají v reálném provozu. „Umí se ochladit na minus čtyřicet stupňů, nebo naopak oteplit až na plus šedesát,“ dodal Jícha.

Společně s komorou existuje i figurína pojmenovaná Newton, která simuluje člověka. „Má na sobě čidla, která funkčnost systémů vyhodnocují,“ řekla mluvčí školy Jitka Vanýsková.

Kateřina Růžičková, 9. 10. 2013