Vědci z Brna mají patent z USA

17.9.2013 Brněnský deník str. 1 Titulní strana (nij)

Brno – Mikroskop, který umožní pozorovat buňky v jejich přirozeném prostředí, sestrojili vědci Vysokého učení technického v Brně. Pro přístroj získali americký patent.

Vědci vyráběli holografický mikroskop přes deset let. Chtěli sestavit přístroj, který místo laseru potřebuje třeba obyčejnou žárovku. „Laser kazí obraz. Nejlepší je použít světlo žárovky nebo výbojky. A to se nám podařilo,“ uvedl proděkan Fakulty strojního inženýrství brněnské techniky Radim Chmelík. Přístroj také umožní pozorovat živé buňky bez použití barviv. „Ta mohou ovlivnit jejich chování a vlastnosti,“ vysvětlila mluvčí univerzity Jitka Vanýsková. Zároveň dodala, že některá barviva můžou být pro buňky jedovatá.

Vynález se na trhu může objevit za několik let. „Mikroskop využijí hlavně biologové a laboratoře,“ uvedl vedoucí marketingového oddělení společnosti Tescan Václav Janištin. Ta na výrobě přístroje spolupracuje.

O co jde

Holografický princip umožňuje zachytit obraz trojrozměrných předmětů. K tomu je potřeba světla se stejnou frekvencí, tedy laseru. Brněnským vědcům se podařilo využít princip holografie se světlem různých frekvencí. Nemusí tak používat laser, stačí například obyčejná žárovka.

Kateřina Růžičková, 17. 9. 2013