Další úspěch: Marabu 2 už vzlétlo

17.10.2013 5plus2 str. 4 Zaostřeno (bar)

VELKÁ BÍTEŠ / O tom, že se První brněnské strojírně Velká Bíteš daří, svědčí i nový turbovrtulový motor TP 100 s výkonem 180 kW a letoun VUT 061 TJ. Marabu 2 vzniklo díky spolupráci bítešské firmy a Leteckého ústavu VUT Brno. A po prvních testech se zdá, že novinka firmě otevírá cestu k dalším zakázkám.

„Zkušební pilot Jaromír Hammer je s novou létající laboratoří velmi spokojený, stoupavost 11,3 metrů za sekundu ve výšce tři kilometry předčila naše očekávání,“ řekl ředitel divize letecké techniky Zdeněk Katolický.

Zatímco všeobecně se kritizuje malá návaznost škol s průmyslovými firmami, v Bíteši už to dávno funguje. „Zrovna tohle je ukázka vynikající spolupráce s VUT, pilot si chování letounu i motor chválí,“ poukazuje na spolupráci s vysokou školou generální ředitel Milan Macholán.

Kateřina Růžičková, 18. 10. 2013