Vítězný mikroskop umí zachytit buňky ve 3D

29.10.2013 E15 str. 26 Kariéra & Vzdělání

Praha / Firma Tescan a Fakulta strojního inženýrství VUT Brno ve spolupráci s Ústavem molekulární genetiky Akademie věd (ÚMG) vyvinuly revoluční prototyp mikroskopu na bázi kamerového snímání. Ten umožňuje výzkumníkům přesné měření lokalizace a trajektorie i velmi rychle se měnících zkoumaných objektů – třeba buněk – ve 3D. Zařízení najde využití v biologii i technických oborech. Optický systém mikroskopu je již chráněn českým a evropským patentem a jeho ochrana je dále rozšiřována. Firma nyní jedná o udělení patentu na trzích v Rusku a USA.

Komerční využití výsledku projektu plánuje Tescan od roku 2015. Licencovaná výroba produktu přinese finanční benefity, ale také aktivní spolupráci studentů s komerčním sektorem s možností získat pracovní místo ve světově známé firmě. Výzkumný tým Experimentální biofotoniky VUT Brno, který se na vývoji mikroskopu podílel, roste téměř exponenciálním tempem. Pro školu je projekt dlouhodobým potvrzením efektivní spolupráce s komerčními partnery.

„Uskutečněný transfer technologie a jeho další vývoj ve firmě Tescan nám umožní další diverzifikaci produktového portfolia. Dosud byl Tescan chápán výhradně jako výrobce a dodavatel elektronových a iontových mikroskopů. Tento unikátní přístroj bude naší vstupenkou na trh s optickými mikroskopy,“ říká ředitel vývoje společnosti Tescan Filip Lopour.

Proděkan Fakulty strojního inženýrství VUT Brno Radim Chmelík k tomu doplňuje: „Pro naši fakultu a výzkumnou skupinu je největším přínosem možnost přenést výsledky výzkumu do praxe a dále je komercializovat. Díky spolupráci s firmou Tescan se náš přístroj z laboratorního stolu dostane na vědecká pracoviště po celém světě.“

Pavel Hozák z ÚMG dodává, že díky spolupráci vznikl přístroj, který umožní dívat se novým způsobem na biologické pochody v buňce a jejich změny vznikající například při infekčním onemocnění nebo rakovinném bujení.

***

Pohled organizátorů… Jak se vyvíjí v posledních letech spolupráce škol a firem v aplikovaném výzkumu? František Dostálek prezident, Americká obchodní komora v ČR Počet nominací do soutěže Nejlepší spolupráce roku stoupl proti loňskému roku o třetinu, což dokládá příznivý trend v oblasti spolupráce univerzit, výzkumných ústavů a podniků vedoucí k inovacím. Navíc se ukazuje, že spolupracující subjekty mají tendenci na úspěšné projekty dále navazovat a těžit tak dlouhodobě ze synergických efektů spolupráce – autoři létající laboratoře, která letos obsadila druhé místo, se umístili s jiným projektem mezi třemi nejlepšími také v prvním ročníku soutěže v roce 2010.

Jak si stojí české podniky v oblasti spolupráce škol a firem? Kamil Blažek předseda, Sdružení pro zahraniční investice – AFI Velmi dobře. Po loňském ročníku, kdy jsme ocenili prvním místem Nejlepší spolupráce roku TOS Varnsdorf a ČVUT v Praze, zvítězila v letošním roce opět ryze česká firma. Spolupráce českých firem a vysokých škol je předpokladem prosperující inovativní průmyslové ekonomiky a růstu HDP a zlepšuje povědomí o špičkových českých technologiích v zahraničí. Ačkoli zde existuje řada soukromých a veřejných subjektů, které vyvíjejí na poli vědy a výzkumu nemalé úsilí, je potřeba spolupráci soustavně koncepčně zlepšovat.

Kateřina Růžičková, 30. 10. 2013