PROGRAM 146

10.12.2013 Brněnský deník str. 10 U nás doma (Od)

Gymnázium na třídě Kapitána Jaroše, toto státní prestižní a sto čtyřicet šest let existující nejstarší české gymnázium v Brně i na Moravě, právě vydalo svou výroční zprávu a informace o studiu Program 146.

Budoucí studenty a rodičovskou veřejnost budou samozřejmě zajímat údaje o přijímacím řízení na školní rok 2013/2014 a především kritéria přijímacího řízení pro školní rok 2014/2015 i pozvání na den otevřených dveří do čtyřletého a osmiletého studia dne 14.ledna 2014.

Kapitoly Programu mají ustálenou strukturu a odrážejí pestrý život školy ve všech oblastech její působnosti. Dílčí změny se týkají přijímacího řízení. Uchazeči si nadále vybírají studium ve všeobecné a matematické třídě, ale vykonají jednotnou přijímací zkoušku. Do zvoleného typu studia budou zařazeni podle výsledku zkoušky a dalších kritérií.

Ukazuje i historii

Gymnázium na třídě Kapitána Jaroše jako jeden z předních strážců brněnských tradic vzdělávání do svých ročenek pravidelně zařazuje kapitoly z historie školy, pojednávající o významných absolventech ústavu, rozhovory s vědci, umělci či sportovci, kteří na škole studovali, s cílem uchovat historickou paměť pro následující generace. Myslím, že není takových škol mnoho, které tak systematicky pracují na svém kulturním odkazu.

Program 146 obsahuje pozoruhodný rozhovor s profesorem RNDr. Miloslavem Druckműllerem, CSc. (absolvoval v roce 1974), matematikem a pedagogem na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně.

Pro studenty svého mateřského gymnázia uspořádal na počátku tohoto roku zajímavou přednášku „Matematika ve službách sluneční fyziky“. V následném interview, které pan profesor poskytl pedagogovi školy Mgr. Tomáši Nečasovi, Ph. D., vzkázal studentům následující: „Vzdělání vám nikdo neukradne, žádný exekutor vám je nezabaví, žádná vláda vás o ně nepřipraví, ani hyperinflace je neznehodnotí. Je to největší životní kapitál.“

Kultura je v Programu zastoupena vzpomínkovým dopisem na gymnaziální léta brněnského básníka Zena Kaprála (absolvoval v roce 1958) či rozsáhlou úvodní kapitolou, věnovanou životu a tvorbě letos v létě zesnulého básníka, esejisty i literárního historika Zdeňka Rotrekla (absolvoval v roce 1940).

Nový kalendář

Jako novinku škola letos vydala Kalendář gymnázia 2014, který kromě běžné funkce přináší údaje o důležitých datech školy, volných dnech a především fotogalerii a medailonky třiapadesáti osobností gymnázia, absolventů a profesorů, osobností již nežijících, jejichž význam zhodnotila historie (například Alfons Mucha, Antonín Vašek, František Bartoš, Petr Bezruč, Karel Absolon, Vilém Mrštík).

Krédo školy Traditio lampadis (předávání pochodně) se opět naplňuje.

Kateřina Růžičková, 11. 12. 2013