Objev tažného paprsku získal vědeckou cenu

8.3.2014 Brněnský Metropolitan str. 8 Školství, zdravotnictví, sociální oblast a ekologie (red)

Ceny Wernera von Siemense již pošestnácté získali vynikající vědci, studenti a vysokoškolští pedagogové, kteří si mezi sebou rozdělili odměny v celkové výši 1,2 milionu korun. Tradiční soutěž se koná ve spolupráci s předními českými univerzitami a Akademií věd České republiky.

Práce hodnotí poroty složené z rektorů a prorektorů pro vědu a výzkum českých technických a přírodovědných vysokých škol a předních zástupců Akademie věd ČR. V aktuálním ročníku poroty vybíraly ze 133 diplomových a dizertačních prací přihlášených ze všech významných technických a přírodovědných univerzit a také z řady projektů základního výzkumu, vývoje a inovací.

Cenu pro nejlepšího pedagogického pracovníka získal Jan Černý z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, cenu za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu kolektiv autorů pod vedením Pavla Zemánka z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR v Brně a cenu za nejvýznamnější výsledek v oblasti vývoje a inovací kolektiv autorů pod vedením Radima Chmelíka z Ústavu fyzikálního inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

Tým Pavla Zemánka se do soutěže přihlásil s technologií dosud známou snad jen ze sci-fi filmů. Jde o princip tažného (vlečného) paprsku, který dokáže rozhýbat objekty do různých směrů. Jeho existenci experimentálně potvrdili právě badatelé z brněnského Ústavu přístrojové techniky. Silové působení světla na objekty zkoumá autorský tým z Akademie věd ČR již dvě desítky let. Vědci z VUT zase vyvinuli optický systém, který umožňuje využívat při práci s holografickým mikroskopem nikoliv laserového, ale běžného osvětlení. Díky tomu získává mikroskopový obraz podstatně lepší vlastnosti a vzorky je možné pozorovat i v silně rozptylujícím prostředí, které je pro běžnou mikroskopii téměř neprůhledné. Ceny Wernera von Siemense patří svým rozsahem, výší finančních odměn a historií mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v Česku.

Kateřina Růžičková, 8. 3. 2014