Firmy a vědci k sobě našli cestu. I díky inovačním voucherům

7.4.2014 Brněnský Metropolitan str. 2 Aktuality/ Slovo primátora Jakub Rybář

Jak upravit čistírny odpadních vod, aby spotřebovaly méně energie? Jak přizpůsobit omítky, aby si zachovaly moderní vlastnosti a přitom mohly být použity na fasády historických budov? Vyřešit tyto otázky mohou firmám pomoci vědci. A získat na to lze i dotaci čili inovační voucher od města Brna.

Sběr žádostí a poskytování inovačních voucherů koordinuje Jihomoravské inovační centrum. Od roku 2009 je využilo více než 200 firem, přes 60 z nich pokračuje ve spolupráci s výzkumným týmem dál. Dotaci v hodnotě až 100 tisíc korun využijí firmy na nákup znalostí od jedné z brněnských výzkumných institucí. Jedná se např. o vývoj produktu, procesu nebo služby, testování a měření, studie proveditelnosti, přístup k výzkumnému zařízení, navrhování prototypů, design produktu atd.

Vouchery pomáhají oběma stranám. Firmy ztratí nedůvěru při oslovení vědců, kteří mohou pomoci jejich byznysu. Vědci se zase naučí myslet ekonomicky a získají nové kontakty. Investují tak i do své profesní budoucnosti.

V minulosti tak například díky dotaci firma PSI ve spolupráci s Ústavem přístrojové techniky Akademie věd zvýšila citlivost přístroje sloužícího ke zkoumání infekcí rostlin. Slévárenské stroje společnosti Gifos budou pro zaměstnance bezpečnější, na Fakultě strojního inženýrství VUT k tomu vědci využili postupy zahrnující virtuální realitu.

Práce výzkumného týmu z Fakulty stavební VUT zase pomohla firmě Envi-pur upravit čistírny odpadních vod tak, aby byly efektivnější a přitom spotřebovaly méně energie. A v Satsys Technology díky odborníkům taktéž z Fakulty stavební VUT vyřešili problém, jak přizpůsobit omítky, aby si zachovaly své vlastnosti a přitom mohly být použity na fasády historických budov.

Žádosti o voucher se vyplňují online na webu http://www.inovacnivouchery.cz, a to do 29. dubna, losování příjemců se uskuteční 27. května.

Kateřina Růžičková, 8. 4. 2014