Nástupce lega nebo stroj na rýžování zlata? Výtvory ze soutěže EBEC Brno 2014

8.4.2014 Technický týdeník str. 6 Seriál / Předpoklady úspěšných inovací (3) Denisa Helmová

Ve dnech 3.-12. března 2014 se na čtyřech fakultách VUT v Brně konal již 6. ročník mezinárodní soutěže EBEC (European BEST Engineering Competition), kterou tradičně pořádá studentská organizace BEST. Soutěž je příležitostí pro kreativní studenty, kteří se nebojí ukázat své schopnosti a vyřeší během několika hodin předem stanovené zadání technického zaměření.

Soutěžilo se ve čtyřčlenných týmech, které tvořili posluchači ze všech fakult VUT v Brně. Letos přijalo výzvu 91 týmů, tzn. 364 studentů. Po internetovém předkole postoupilo do fakultních kol 44 týmů, které poměřily své síly v soubojích na Fakultě stavební, Fakultě informačních technologií, Fakultě strojního inženýrství a Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií. Ve spolupráci s VUT v Brně a partnerskými společnostmi se soutěžící mohli přihlásit do dvou kategorií Team Design a Case Study. V kategorii Team Design je úkolem sestrojit funkční zařízení na základě zadání, které vzniká v kooperaci s odborníky z partnerských společností. Soutěžící například stavěli mechanické hodiny, vyvíjeli mobilní aplikace nebo vytvářeli jednoduché tiskárny. Kategorie Case Study je zaměřena především na analytické myšlení, získávání a vyhodnocení informací. Výstupem je hypotetické řešení skutečného problému z oblasti techniky či managementu. Tato řešení poté soutěžící prezentují odborné porotě. Ve fakultních kolech bylo k vidění teoretické řešení budovy školy v Turecku nebo dopravního prostředku, který by zvládl pohyb jak po silnici, tak především ve vodě a ve vzduchu.

Do velkého finále EBECu postoupilo 16 týmů, které se utkaly 12. března na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií.

Zadání v kategorii Case Study vzniklo ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem a týmy měly navrhnout revoluční mechanickou hru s využitím nejmodernějších informačních technologií. Nejlépe si s tímto zadáním poradil tým Ilumináti, jejichž hra přesvědčila odbornou porotu nejen svým nápadem, ale také promyšleným technickým řešením. Zadání v kategorii Team Design bylo vytvořeno samotnými organizátory z BESTu, kdy týmy měly za úkol postavit stroj na rýžování zlata z hromady písku. Prezentace funkčních strojů byly úžasnou podívanou. Nejlepšího spojení funkčnosti a designu nakonec dosáhl Tým číslo jedna 2.0, jehož zařízení vyrýžovalo v daném časovém limitu nejvíce „zlata“. Vítězové automaticky postupují do středoevropského kola, které se letos koná na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě.

Kromě soutěžních týmů jsou nedílnou součástí EBECu i firemní partneři. Nechyběli ani na závěrečném finálovém dni a zasloužili se o bohatý doprovodný program. Zájemci si tak mohli vyzkoušet jízdu na Segway, zasoutěžit si o LCD monitor nebo navštívit mnoho zajímavých prezentací partnerských společnosti, mezi něž patřily například Škoda Auto, Automotive Lighting nebo Edwards Vacuum.

Šestý ročník se opět vydařil a je znát, že kreativita techniků nemá hranice. Vítězům držíme palce v Bratislavě a věříme v postup do celoevropského finále, jež se bude konat v létě v lotyšské Rize. Všichni zúčastnění zasluhují obdiv nad vytvořenými projekty, které by v mnoha případech měly úspěch i v praxi. Děkujeme všem, kteří se na soutěži podíleli, a těšíme se na EBEC 2015!

Kateřina Růžičková, 9. 4. 2014