Bubliny a cigaretový dým ve sluneční koroně

26.5.2014 Science World (www.scienceworld.cz) Aktuality

Vědci z VUT opět na stránkách Science.

Článek mezinárodního týmu pod vedením profesora Druckmüllera z Ústavu matematiky FSI VUT v Brně o objevu dosud neznámých struktur ve sluneční koróně, které jsou způsobeny nestabilitami plazmatu, se dostal do Editor’s Choice časopisu Science.

Nově objevené struktury se podařilo nalézt díky matematickým metodám zpracování digitálních obrazů, které jsou rozvíjeny na Ústavu matematiky v posledních deseti letech. Tyto struktury, připomínající svým vzhledem šroubovice, bubliny či dým z cigarety, mají velmi nízký kontrast. Jsou více než třistakrát méně kontrastní než běžné struktury pozorované ve sluneční koróně ve viditelném světle. Poprvé byly nalezeny na obrazech sluneční koróny, které vznikly z dat pořízených během úplného zatmění Slunce v roce 2008. Jejich existence byla ověřena při všech následujících úplných zatměních v letech 2009, 2010, 2012 a 2013.

Navíc byly zpětně nalezeny i na nově zpracovaných obrazech z let 2001 a 2006. Ve spolupráci s profesorkou Habbal z Institute for Astronomy, University of Hawaii se podařilo nalézt i pravděpodobná vysvětlení těchto struktur.

Kateřina Růžičková, 28. 5. 2014