13.5.2014 idnes.cz Auto (ČTK, fdv)
Závodní vozítka poháněná vzduchem z tlakových lahví zkonstruovali studenti Vysokého učení technického v Brně. Dvě lehká jednomístná vozítka, která jezdí rychlostí asi 40 kilometrů v hodině, vyšlou koncem týdne na závody do Maďarska.
Do běžné výroby aut vzduch jako hlavní pohon asi zatím nepronikne. Stále to není tak efektivní, aby vozítko dokázalo ujet stejnou vzdálenost jako auto na fosilní paliva, nebo elektřinu, řekl jeden z brněnských konstruktérů David Smejkal. Je však možné, že stlačený vzduch poslouží jako doplňková, podpůrná technologie v kombinaci s jinými pohony. "Pomůže tak snížit spotřebu a omezit emise," uvedl Smejkal.
Závody v maďarském Egeru pořádá společnost Bosch Rexroth. Účastní se jich více než 40 týmů z pěti států střední Evropy. Brněnští studenti tentokrát věří v
medailový úspěch. Před dvěma lety při první účasti získali ceny pro nejlepšího nováčka a za inovativní konstrukci. Loni se ve dvou závodních kategoriích
umístili těsně pod stupni vítězů.
Nejlepší závodní speciály mají dojezd až deset kilometrů na vzduchovou lahev s objemem deset litrů a jezdí rychlostí až 45 kilometrů v hodině.
Projekt pneumobilu vznikl v ústavu konstruování brněnské techniky v roce 2011. Studenti se do něj pustili bez bližší znalosti problematiky, pouze s nadšením a touhou vyvíjet závodní vozidla. První vozítko sestavili přibližně z 350 dílů za 70 tisíc korun, část komponentů dostali zdarma od výrobce.
"Strávili jsme na tom stovky hodin," uvedl Smejkal, jenž nyní pracuje s mladšími studenty jako mentor. Praktické vědomosti podle něj pomáhají absolventům technických oborů při hledání uplatnění ve firmách.
Konstrukci vozítek ovlivňují technické předpisy a pravidla závodů, stejně jako bezpečnostní omezení. Každý pneumobil se skládá z tlakové lahve, válců a mechanismu pro převod lineárního pohybu na rotační. Vše kryje lehký hliníkový rám a kapotáž.
Studenti vozítka postupně vylepšují. Pro letošní závody například zdokonalili proces spotřeby vzduchu a změnili počet pístových válců. Do pneumatického obvodu přidali akumulátor a chladič vzduchu.
Kateřina Růžičková, 14. 5. 2014
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta strojního inženýrství
Technická 2896/2,
616 69 Brno
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
+420 541 141 111
+420 726 811 111 – GSM O2
+420 604 071 111 – GSM T-mobile