Studenti z Brna postavili auto na vzduch

13.5.2014 TV Nova str. 19 19:30 Televizní noviny Kateřina Pichalová

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka

--------------------

Studenti brněnského VUT vyvinuli závodní auto poháněné stlačeným vzduchem. Na jednu láhev vzduchu ujedou 5 kilometrů čtyřicetikilometrovou rychlostí. Už brzy vyrazí poměřit síly s dalšími týmy na mezinárodní závody do Maďarska. A možná jejich nový pneumobil čeká velká budoucnost.

--------------------

Nevypadá sice jako supersporťák, ale rozhodně nadchne provozními vlastnostmi.

Martin MATEČKA, student VUT, výrobce pneumobilu

--------------------

Tady pod sedačkou mám řídící jednotku, stačí zapnout, ta se nastartuje asi za půl minuty a pak už stačí jenom pustit vzduch do systému a můžeme jet.

--------------------

Stlačený vzduch, který je zatím pro všechny zadarmo, není jeho jedinou výhodou. Musíme zmínit i to, že nevypouští vůbec žádné zplodiny a oproti autům, která jezdí ve městě, je naprosto nehlučný.

Martin MATEČKA, student VUT, výrobce pneumobilu

--------------------

To odchází vzduch z pracovních válců, jenom vlastně tlačí na jednu stranu, a když ty válce začnou tlačit na druhou, tak ten vzduch se vyfoukne pryč.

--------------------

Princip stejný jako u pokusu mladých zootechniků amatérů, kteří umístili na internet toto video.

--------------------

Pod heslem ekologie nade všemi zřejmě konstruoval svůj sluneční automobil i tento výrobce z malé obce poblíž Kotěhůlek. Zadarmo jezdí i humancar, neboli auto poháněné silnými pažemi. Nejenže se svezete, ale ještě můžete vynechat večerní posilovnu. Vozítko poháněné vzduchem, které vymysleli studenti z brněnského VUT, pojedou provětrat už za týden na závody do maďarského Egeru. Mají přitom velkou šanci na úspěch. Kateřina Pichalová, televize Nova, Brno.

Kateřina Růžičková, 14. 5. 2014