Formule studentů se vyrovná Porsche

24.7.2014 Brněnský deník str. 3 Brněnské léto MARTINA ŘIHÁNKOVÁ

Brno – Šestnáct set hodin práce a čtyřiasedmdesátka na kapotě.

Studenti Vysokého učení technického v Brně včera představili novou verzi své formule, která příští týden vyjede na závody do Německa.

Vedoucí závodního týmu je David Hodas (druhý zleva). Stejně jako celý pětatřicetičlenný tým studentů fakulty strojního inženýrství pracoval i on na formuli Dragon 4 ve svém volném čase. „Je to ale jako práce na plný úvazek. Bohužel za to nemáme žádné kredity ani uvolnění ze školy,“ říká Hodas.

V případě závodů, které se konají v létě, musí oželet i prázdniny. Podle členů týmu za to ale projekt stojí. „Studenti se díky němu zdokonalí v inženýrských dovednostech, naučí se týmové spolupráci a získají zpětnou vazbu z praxe,“ hodnotí fakultní poradce závodního týmu Michal Janoušek.

Nová vylepšená formule se v akci představí příští týden na závodech strojních univerzit Formule Student v německém Baden­Württembersku. V porovnání se starším modelem je lehčí a rychlejší. „Maximální rychlost je 140 kilometrů za hodinu, zrychlení z nuly na sto je možné za 3,9 sekundy, což je srovnatelné s Porsche 911,“ říká pyšně Hodas. Stejně jako u minulých verzí zůstává na kapotě formule čtyřiasedmdesátka, která udává v metrech výšku fakulty strojního inženýrství.

Letošní závody jsou pro Hodase ale poslední, kterých se jako člen týmu účastní. Tým se každý rok obnovuje a Hodas, který letos na univerzitě ukončil vzdělání, už se nemůže na projektu dál podílet. „Podle pravidel mám možnost ještě absolvovat letošní závody a dosažením titulu inženýra pro mě členství v týmu musí skončit,“ lituje Hodas.

Kromě Německa mohou letos zájemci formuli vidět i na srpnových závodech v Hradci Králové a v maďarském Györu

Kateřina Růžičková, 24. 7. 2014