Studenti konstruují i závodí

24.7.2014 Právo str. 12 Jižní Morava - vysočina Jan Trojan

Vypadá to jako velká hračka, ostatně mnoha studentům Vysokého učení technického v Brně se možná splnil klukovský sen - řídit závodní auto. Jde však o mnohem víc.

Adepti strojního inženýrství sami konstruují závodní automobily, sami je testují a pohybují se ve fiktivním obchodu, kdy výrobek někomu nabízejí.

„Učí se týmové práci. Od marketingu přes vývoj a výrobu až po skutečné shánění peněz od sponzorů, je to finančně náročné,“ řekl děkan fakulty strojního inženýrství Jaroslav Katolický.

Studenti VUT se nyní oprávněně chlubí již čtvrtou generací závodního vozu studentské formule Dragon. Jejich tým TU Brno Racing bude závodit již od úterý do neděle na německém okruhu Hockenheimring, změří síly se 74 soupeři.

Další závod bude 7. až 10. srpna v Hradci Králové a v Györu mezi 21. a 24. srpnem.

Nejnovější monopost, který mladí tvůrci včera představili, má agresívnější design umocněný předním a zadním křídlem. „Zásadní změnou je použitý materiál, nový stroj váží 193 kilogramů, o 27 kilogramů méně než monopost třetí generace,“ informoval vedoucí závodního týmu David Hodus. Další novinkou vozu Dragon 4 je pneumatický systém řazení, který umožňuje řadit bez spojky. Konstruktéři i závodníci očekávají zlepšení času v akceleraci, při závodech hraje roli každá desetina sekundy. Zůstává motor Husaberg FE 570, v nové karosérii však dosahuje rychlosti 140 km/h, ve stokilometrové rychlosti je za 3,9 vteřiny. Závodit se bude ještě ve zvládnutí osmiček na mokré vozovce, ve sprintu a vytrvalosti.

Formule Student vznikla v roce 1981 v USA, automobilky začaly tímto způsobem podporovat šikovné studenty technických univerzit. Získala velký ohlas a po sedmi letech se myšlenka přesunula do Evropy, dnes se jezdí téměř po celém světě, včetně Austrálie a Nového Zélandu. Tým VUT se zapojil v roce 2010. V České republice se zúčastňují studentské formule mj. studenti Českého vysokého učení technického a České zemědělské univerzity v Praze.

Kateřina Růžičková, 24. 7. 2014