Formule studentů VUT se ve zrychlení vyrovná Porsche 911

27.7.2014 denik.cz str. 0 Jihomoravský kraj

Brno - Šestnáct set hodin práce a čtyřiasedmdesátka na kapotě. Studenti Vysokého učení technického v Brně představili novou verzi své formule, která příští týden vyjede na závody do Německa.

Vedoucí závodního týmu je David Hodas. Stejně jako celý pětatřicetičlenný tým studentů fakulty strojního inženýrství pracoval i on na formuli Dragon 4 ve svém volném čase. „Je to ale jako práce na plný úvazek. Bohužel za to nemáme žádné kredity ani uvolnění ze školy," říká Hodas.

V případě závodů, které se konají v létě, musí oželet i prázdniny. Podle členů týmu za to ale projekt stojí. „Studenti se díky němu zdokonalí v inženýrských dovednostech, naučí se týmové spolupráci a získají zpětnou vazbu z praxe," hodnotí fakultní poradce závodního týmu Michal Janoušek.

Nová vylepšená formule se v akci představí příští týden na závodech strojních univerzit Formule Student v německém Baden-Württembersku. V porovnání se starším modelem je lehčí a rychlejší. „Maximální rychlost je 140 kilometrů za hodinu, zrychlení z nuly na sto je možné za 3,9 sekundy, což je srovnatelné s Porsche 911," říká pyšně Hodas.

Stejně jako u minulých verzí zůstává na kapotě formule čtyřiasedmdesátka, která udává v metrech výšku fakulty strojního inženýrství.

Letošní závody jsou pro Hodase ale poslední, kterých se jako člen týmu účastní. Tým se každý rok obnovuje a Hodas, který letos na univerzitě ukončil vzdělání, už se nemůže na projektu dál podílet. „Podle pravidel mám možnost ještě absolvovat letošní závody a dosažením titulu inženýra pro mě členství v týmu musí skončit," lituje Hodas.

Kromě Německa mohou letos zájemci formuli vidět i na srpnových závodech v Hradci Králové a v maďarském Györu.

Kateřina Růžičková, 28. 7. 2014