Machři. Dostali na nebe své letadlo

25.8.2014 Metro str. 12 Školy ČTK

Vysoké učení technické v Brně pokročilo ve vývoji elektricky poháněného letounu. Stroj s označením VUT 051 RAY ve středu poprvé vzlétl.

První vzlet následoval po sérii zkoušek na zemi, a to za dozoru zástupců Úřadu pro civilní letectví. Na letounu pracují od roku 2009 odborníci z univerzitních ústavů letectví a výkonové elektrotechniky a elektroniky. Podílí se na něm i firma JIHLAVAN airplanes, která vyrábí malá sportovní letadla. Cílem projektu je ověřit možnosti elektrického pohonu v letectví, nejde o první podobné pokusy v Česku. V roce 2010 získal prototyp bezpilotního letounu Marabu zlatou medaili na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Už v roce 2005 obdržel letoun VUT 100 Cobra cenu Česká hlava.

Ekologicky šetrné malé letouny, jakési vzdušné obdoby osobních aut, mohou podle vědců sehrát v budoucnu důležitou roli.

Kateřina Růžičková, 26. 8. 2014