Brněnští vědci zničí květinu tekutým dusíkem

26.9.2014 Brněnský deník str. 7 Jižní Morava EMA ZEZULOVÁ

Chemické experimenty, nové technické přístroje nebo pozorování hvězdné oblohy. Brněnská Noc vědců láká zájemce na pestrý program

Brno – Vyrobit si zmrzlinový pohár z jogurtu a dusíku v laboratoři? To není záběr ze scifi filmu. Podobné zajímavosti čekají na všechny milovníky experimentů při jubilejní desáté brněnské Noci vědců. Letošní ročník s podtitulem Buňky pro vědu začíná dnes v šest hodin večer. Skončí o půlnoci. Návštěvníci si zdarma užijí chemické pokusy, soutěže a hry s vědeckou tématikou, pozorování hvězd nebo výstavy genetiky Mendelova muzea.

BALONKY Z HVĚZDÁRNY

Sledovat lety netopýrů ultrazvukem budou lidé, kteří se vypraví do hvězdárny na Kraví hoře. Poslechnou si také zvuky, které tato noční zvířata vyluzují. „Největší letošní lákadlo je promítání pořadů v nově zrekonstruovaném digitáriu,“ láká programová vedoucí hvězdárny Zuzana Kujdovská. Pro návštěvníky je navíc přichystaný velký balonkový experiment. Před hvězdárnou budou celý večer vypouštět nafukovací balonky. „S vědci pak budeme sledovat, komu vyletí nejvýš,“ dodává Kujdovská. Za jasného počasí hvězdáři zájemcům popíší oblohu a představí observatoř.

DO FORMULE

V Technickém muzeu studenti Chemické fakulty Vysokého učení technického spolu s návštěvníky prozkoumají stárnutí kožních buněk nebo lidských vlasů. Fyzikální část programu se podívá na finty kouzelníků. „Prozkoumáme, jestli je levitace předmětů pouhý trik nebo opravdové kouzlo,“ odtajňuje mluvčí školy Jitka Vanýsková. Pocity opravdového závodníka na mezinárodní závodní trati zažijí ti, kteří vyzkoušejí model kokpitu formule. Ten sestavili studenti strojírenství.

Celé znění článku naleznete zde.

Kateřina Růžičková, 27. 9. 2014