Noc bude patřit vědcům. Někteří ukážou pokusy, jiní zazpívají

26.9.2014 Mladá fronta DNES str. 4 Brno a jižní Morava (luv)

BRNO Že ananas, kiwi a citron dokážou rozpustit gumové medvídky? Jak vytvořit v kuchyni aktivní sopku nebo jak vyrobit zmrzlinu z jogurtu a dusíku? A jak se rozpozná nádorová buňka nebo jak lze izolovat DNA moderními technikami? Na otázky budou už dnes odpovídat vědci ze špičkové Laboratoře metalomiky a nanotechnologií Mendelovy univerzity.

Dnes totiž vypukne v celé republice Noc vědců.

A v Brně se tak návštěvníci mohou vypravit i do budov Technického muzea, Masarykovy univerzity nebo Vysokého učení technického. „Pro tvořivé si Ústav architektury přichystal zásobu hlíny, papíru a tužek – zájemci se totiž mohou vžít do kůže studentů architektury a vyzkoušet si kresbu v ateliéru nebo si něco vymodelovat z hlíny. Další dvě fakulty, strojní a chemická, pozvou návštěvníky na svůj program do Technického muzea. Děti se pobaví při chemických pokusech, poznají, jak stárnou kožní buňky či jak buňky rozsvítit a jak lze ve vědě využívat hydrogely,“ uvedla například mluvčí Vysokého učení technického Jitka Vanýsková. Letošním heslem Noci vědců je: „Objevte v sobě buňky pro vědu i vy!“ Program je připravený od odpoledne až do půlnoci například i na brněnské hvězdárně na Kraví hoře, kde krom vědy návštěvníci potkají třeba i žongléry a jejich ohňovou show, zpívat tam pak bude cimbálová skupina vědců nazvaná Spolek odvážných. Podrobný program akce je k nalezení na webu http://www.noc-vedcu.cz.

Kateřina Růžičková, 27. 9. 2014