26.9.2014 Mladá fronta DNES str. 7 Strojírenský veletrh Jana Soukupová
Brněnské Vysoké učení technické bude na strojírenském veletrhu tradičně poutat pozornost. Letadlem na elektropohon, laboratoří, která pracuje „na dálku“, ale i dalšími exponáty.
Vysoké učení technické z Brna letos na strojírenském veletrhu slibuje zvláště lákavý stánek nabitý exponáty. Návštěvníci jej najdou v pavilonu A1 a nese číslo 6.
„Dominantou expozice bude letadlo, letos tedy experimentální letoun VUT 051 RAY na elektrický pohon,“ uvádí Kateřina Tušarová z rektorátu univerzity a chválí exponát coby ekologicky a ekonomicky šetrnou alternativu ke klasickým pístovým motorům používaným u malých letadel. „S ohledem na parametry vyvinutého pohonu je však možné využití i v jiné dopravní technice,“ dodává.
Dalším tahákem by měl být exponát z Ústavu soudního inženýrství, kde vyvinuli přístroj pro měření přetížení ve vozidle během nárazu. „Je určen zejména pro soudně inženýrskou praxi. Lze jej využít pro měření jízdní dynamiky vozidel, měření vibrací, případně jiných fyzikálních veličin,“ přibližuje Tušarová.
Z centra CEITEC VUT se na veletrhu představí mobilní laboratoř rLIBS. „Lze ji využít pro rychlou bezkontaktní prvkovou analýzu předmětů v terénu, a to až na vzdálenost 20 metrů. Buď vzduchem, nebo pomocí optických vláken. Mezi největší výhody patří rychlost a možnost analýzy vzorků všech skupenství a rozměrů bez jejich speciální přípravy i schopnost detekovat většinu prvků periodické tabulky,“ uvádí Tušarová. Zařízení navíc vysílá Wi-Fi, takže k softwarovému rozhraní je možné se připojit bezdrátově a analýzu provést třeba z notebooku či tabletu. „Mezi cílové aplikace patří diagnostika životního prostředí, tedy detekce znečištění ovzduší, rostlin a vodních toků, dále hutnictví a slévárenský průmysl s výstupní a průběžnou kontrolou kvality produktů, archeologie s prvkovou analýzou v historických předmětech či pozůstatcích, geologie s detekcí vzácných kovů a charakterizací rud, forenzní analýza a další.
Dalšími taháky na veletrhu budou i CNC stroje, olejoplynový hořák, chytrá stěna, multifunkční filtrační jednotka, tepelný manekýn, což je figurína opatřená 34 nezávislými tepelnými zónami, jež nám třeba v autě poví, zda přitopit, či klimatizovat, a další exponáty.
Kateřina Růžičková, 27. 9. 2014
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta strojního inženýrství
Technická 2896/2,
616 69 Brno
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
+420 541 141 111
+420 726 811 111 – GSM O2
+420 604 071 111 – GSM T-mobile