30.9.2014 Hospodářské noviny str. 3 Příloha - Veletržní noviny - Zlaté medaile Ondřej Rázl
Středoevropský technologický institut CEITEC ve spolupráci s Fakultou strojního inženýrství VUT Brno představuje na 56. MSV rLIBS - mobilní laboratoř, určenou k rychlé bezkontaktní prvkové analýze předmětů.
Podobnými zařízeními se na VUT zabývají 17 let, ve světě se s nimi experimentuje už od dob prvního laseru, tedy více než 50 let. Podstatou nového vynálezu je moderní analytická metoda LIBS (Laser-Induced Breakdown Spectroscopy), která je založená na principech atomové emisní spektroskopie. Mezi její největší výhody patří rychlost analýzy, možnost analýzy vzorků všech skupenství a rozměrů bez jejich speciální přípravy a schopnost detekovat většinu prvků periodické tabulky, včetně těch s nízkými atomovými čísly. „Laser o vysokém výkonu zaostříme na analyzovaný předmět, malou část vzorku odpaříme. Vytvoříme vlastně malé plazma, jehož záření pomocí sběrné optiky navedeme do spektrometru, kde ho rozlišíme na jednotlivé vlnové délky a pomocí toho okamžitě získáme prvkové složení vzorku,“ vysvětluje průběh analýzy David Procházka ze Středoevropskéhotechnologického institutu CEITEC. Díky tomu, že signál laseru i plazmatu vede vzduchem, je rLIBS schopný analyzovat předmět na vzdálenost 6 až 20 metrů. Zařízení o hmotnosti 180 kg je plně mobilní - je rozložitelné a disponuje robustními nafukovacími kolečky. Pohyb dálkového modulu, měření vzdálenosti, cílení na vzorek, fokusace optických prvků i náhled na vzorek lze ovládat elektronicky. Zařízení navíc vysílá Wi-Fi signál, je tak možné se k němu připojit bezdrátově a samotnou analýzu provést například z notebooku či tabletu.
Přístroj najde podle vynálezců široké využití v praxi. „rLIBS najde uplatnění všude, kde je potřeba prvková analýza v reálném čase. Například při rozlišování různých druhů odpadů na automatických třídicích linkách, detekci koroze na mostních konstrukcích, zjišťování přítomnosti těžkých kovů v biologických vzorcích nebo analýze kapalin a plynů,“ vypočítává Procházka. Armáda ve Spojených státech amerických podobné zařízení používá k detekci výbušnin. Pomocí stejného principu zkoumali vědci s vozítkem Curiosity i povrch Marsu.
V současné době rLIBS připravují ke komerčnímu využití, o jeho prodej se bude starat nově založená start-up firma. „Už se objevili první zákazníci z oboru archeologie nebo stavebnictví, kteří si přístroj prohlédli a mají o něj zájem,“ uzavírá Procházka.
Kateřina Růžičková, 1. 10. 2014
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta strojního inženýrství
Technická 2896/2,
616 69 Brno
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
+420 541 141 111
+420 726 811 111 – GSM O2
+420 604 071 111 – GSM T-mobile