MSV 2014: úředníci pochválili TTIP, ekonom AlešMichl oživení exportu

1.10. 2014 ihned.cz Aleš Michl

Česká exportní banka se dohodla na spolupráci s čínským protějškem.
Brněnské VUT představil svůj letoun na elektrický pohon.
Zástupci českého ministerstva průmyslu ocenily přínos plánované smlouvy TTIP.
V pavilonu A1 můžete přijít na stánek Hospodářských novin.

První den letošního "strojíráku" se po brněnském výstavišti promenádovali především politici a představitelé různých profesních a průmyslových svazů, druhý patřil hlavně zahraničním delegacím. Středa – neboli třetí den veletrhu – se ponese ve znamení exportérů a inovací pocházejících z vysokých škol.

Konají se konference o financování a pojišťování exportu mimo země EU nebo o dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a USA (TTIP). Svůj nový elektricky poháněný letoun také představí v pavilonu A1 domácí univerzita – Vysoké učení technické Brno.

V podobném duchu se budeme snažit přinášet informace i v této on-line reportáži a v článcích na ihned.cz/msv2014. Kromě exportu a technického školství se budeme věnovat i novinkám ze stánků významných českých firem.

1.10.2014 16:52 On-line reportáž pro dnešek končí
Mírně pozitivní zprávou z pera Aleše Michla se s vámi pro dnešek loučíme. Blíží se pátá hodina a výstaviště se začíná vylidňovat. Nová on-line reportáž opět započne ve čtvrtek ráno či dopoledne. Děkujeme za přízeň a zítra na shledanou.

1.10.2014 16:43 Michl: Exportní čísla ukazují mírné oživení
Do debaty o exportu se pro HN připojil i ekonom Raiffeisenbank a poradce ministra financí Aleš Michl. Načrtl graf vývoje exportu:

"Když jsem tady byl loni, tak jsem ukazoval tenhle graf tržního podílu českých podniků na světovém trhu. Graf byl protažen do budoucna černou šipkou ukazující směr dolů a růžovou mírně nahoru. Teď jsem to updatoval - a ta čísla ukazují, jak mírné oživení v Evropě plus oslabení koruny zafungovalo. Stále to ale není tak, že se houfně bude nabírat. Firmám se daří, generují cash, ale ten neinvestují/netočí. Nevzniká tolik pracovních míst jako dřív. Stále taky řada strojařů nejede s takovou marží jako před 2008."

michl

1.10.2014 15:05 Brněnské VUT na MSV představilo letadlo na baterky
IMG 9730Vysoké učení technické v Brně dnes návštěvníkům MSV představilo unikátní letadlo na elektrický pohon. Brněnský letoun na baterky je přitom nejvýkonnějším svého druhu u nás.

Tzv. drak letoun pohání 3060 tužkových bateriových článků, ve vzduchu by měl vydržet dokonce až hodinu a půl. První pokusný let, který se konal na konci srpna, však trval necelých třicet minut.

Stroj s označením VUT 051 RAY by mohl být obrovským přínosem pro výzkum alternativních pohonů v letectví. Studenti a pracovníci univerzity společně s firmou Jihlavan airplanes na projektu pracovali pět let.

Celé znění článku naleznete zde.

Kateřina Růžičková, 2. 10. 2014