2.10.2014 brnensky.denik.cz Petra Hanzlová
Brno – Novým laserovým řezákem či motory pro lehká letadla se na Mezinárodním strojírenském veletrhu chlubí jihomoravské firmy. Brněnská veletržní akce roku trvá do pátku.
Velkými plány do budoucna se na veletrhu pochlubila První brněnská strojírna. Ještě v letošním roce chce zvýšit tržby o sto milionů na 1,3 miliardy korun.
Na veletrhu představuje jako novinku motor TJ100C, který získal v září certifikaci a je vhodný pro použití na kluzácích.
Právě v motorech pro lehká letadla vidí firma svou budoucnost. „Motor je schopný globální konkurence, budeme se snažit překonat ostych a nabídnout ho globálně," uvedl předseda představenstva zastřešující společnosti PBS Group Petr Kádner.
Brněnský výrobce ložisek ZKL si na veletrhu pochvaluje setkávání s českými obchodními partnery. Na stánku představuje svůj klasický sortiment i několik nových výrobků. „Vrcholem expozice je v letošním roce absolutní novinka, která byla nedávno úspěšně otestována v Brazílii. Jedná se o těsněná soudečková ložiska vhodná především pro provozy se zvýšeným znečištěním či vlhkostí, kde se ložiska nadměrně opotřebovávají," vysvětlil generální ředitel firmy Jiří Prášil.
Přestože ZKL dodává významnou část výroby do Ruska, sankce vůči této zemi firmu hospodářsky nepoznamenaly. „Cítím však, že kvůli sankcím je patrné posilování tendence k uzavírání vnitřního trhu a oživuje se poptávka po výrobcích ruské, domácí produkce," řekl Prášil.
Brněnská společnost Hiwin letos zahájila výrobu laserových řezacích strojů a jeden z prvních exemplářů vystavuje na svém stánku na strojírenském veletrhu. „Návštěvníkům představujeme novou řadu laserových řezacích strojů Fila. Vláknové lasery vynikají vysokou kvalitou svazku, který umožňuje soustředění do velmi malého průměru. Díky tenké stopě a velké energii pulzu najdou tyto stroje uplatnění především v aplikacích laserového značení, gravírování či řezání materiálů," uvedl výkonný ředitel společnosti Pavel Cach.
Důležitým tématem veletrhu, jak zdůraznil i prezident Miloš Zeman, je podpora technického vzdělávání už od nejmladších dětí. TOS Kuřim spolupracuje s vedle sídlícím Kompetenčním centrem Intemac na projektu technických školek, který se snaží také propagovat přírodní vědy a vytvářet dobrý vztah k technických oborům. „Strojařská společnost představuje obor také na základních školách a na středních školách nabízí exkurze a stáže. S vysokými školami pracuje na bakalářských a magisterských pracích a školí učitele," přiblížila mluvčí jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.
Experimentální letoun na elektrický pohon představilo na veletrhu brněnské Vysoké učení technické. Stroj označený jako VUT 051 RAY už má za sebou testovací let, kdy vydržel ve vzduchu sedmadvacet minut a ještě mu v akumulátorech dost energie zbývalo. „Proti konkurenčním experimentálním letadlům na elektrický pohon má výrazně vyšší zásobu energie, která umožňuje lety delší než hodinu, což pohonnou soustavu výrazně přibližuje komerčnímu využití," popsala mluvčí školy Jitka Vanýsková.
Rozpětí křídel má letoun téměř deset metrů a maximální vzletová hmotnost je šest set kilogramů.
Kateřina Růžičková, 3. 10. 2014
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta strojního inženýrství
Technická 2896/2,
616 69 Brno
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
+420 541 141 111
+420 726 811 111 – GSM O2
+420 604 071 111 – GSM T-mobile