Unikátní rentgenový nanotomograf má Technologický institut CEITEC

29.10.2014 ČRo Brno str. 4 17:00 Radionoviny Tereza Kadrnořková

Zdeněk POSPÍCHAL, moderátor

--------------------

Zástupci Technologického institutu CEITEC dnes převzali od japonských partnerů unikátní rentgenový nanotomograf, který budou využívat odborníci z Vysokého učení technického. Dokáže zrentgenovat předměty až do velikosti buněk a následně vytvořit jejich trojrozměrný model. Jde o vůbec první takový přístroj umístěný mimo Japonsko.

--------------------

Využít se dá například ke zjištění trhlin v mostní konstrukci, vzorek materiálu rentgen oskenuje a nafotí ze všech stran, přibližuje ředitel Technologického institutu Radimír Vrba.

Radimír VRBA, ředitel Technologického institutu

--------------------

Sloučením mnoha set až mnoha tisíc obrázků jsem schopný pomocí vestavěných počítačových programů vlastně rekonstruovat vnitřní strukturu toho zkoumaného subjektu.

--------------------

Protože nanotomograf dokáže prozkoumat i buňky, podle vědce Jozefa Kaisera má využití i v embryologii.

Jozef KAISER, vědec

--------------------

Odebírají ty embrya v různých fázích toho růstu, jsou to kuřecí embrya teď a hledají vlastně časový vývoj růstu kostí.

--------------------

Z Brna Tereza Kadrnožková, Český rozhlas.

Kateřina Růžičková, 30. 10. 2014