Brněnská technika získala unikátní mikroskop

29.10.2014 TV Nova str. 13 19:30 Televizní noviny Josef Svoboda

Reynolds KORANTENG, moderátor

--------------------

Vysoké učení technické v Brně získalo unikátní přístroj. Jediný svého druhu v Evropě. Vědci díky němu získávají rentgenový zrak, který jim umožní detailně prozkoumat i ty nejmenší vzorky. Prohlédli si například tak titěrný orgán, jakým je noha mravence zevnitř.

--------------------

Vypadá jako automat na kafe, ale jde o unikátní japonskou technologii, kterou jinde v Evropě nenajdete. Brněnští vědci raději přístroj schovali do laserové laboratoře, kam si troufne jen zloděj sebevrah. Nevstupovat, hrozí zásah laserovým pulsem. Mi tady hrozí reálně, že mi to ustřelí hlavu?

Radomír VRBA, ředitel Technologického institutu

--------------------

Tak tady skutečně ano, protože toto je laserová laboratoř.

--------------------

Pokud máte štěstí, že jsou všechny lasery vypnuté, můžete díky tomuto stroji prozkoumat třeba nohu mravence zevnitř. A to je pouze zahřívací kolo. Takzvaný nanotomograf dokáže zobrazit i složení bakterie, kterou měl dotyčný mravenec na pravém tykadle.

Radomír VRBA, ředitel Technologického institutu

--------------------

Máme tady ukázku analýza nohy komára.

--------------------

Pro pochopení, jak přístroj funguje, nám vědci na chvíli půjčili starší levnější a hlavně větší model. Není vůbec náhodou, že jsem si na dnešní natáčení vzal tuto krásnou železnou 200 let starou truhlu, která nemá klíček a my se s pomocí této technologie dokážeme podívat dovnitř, aniž by se truhla zničila. Pánové, zahajte ozařování.

--------------------

Teď už ta truhla dostává pecky.

--------------------

Rentgenové paprsky prosvítí truhlu a počítač ze získaných dat vyrobí trojrozměrný obrazec.

--------------------

Tady vidíme mechanismus zámku. Zde je vlastně vidět už nějaký objekt, který je vevnitř v té truhle. Je to vlastně nějaká ozdobná váza.

--------------------

Stejným způsobem mohou vědci zkoumat strukturu čehokoliv, co si jim vleze do olověné komory.

--------------------

Myší embryo, ve skutečnosti tohle to embryo jeden centimetr.

--------------------

Japonský přístroj v hodnotě milionů korun může zkoumat až na úroveň nanočástic. A vědci si slibují, že pomůže při vývoji nových materiálů. Například ve zdravotnictví. Z Brna Josef Svoboda, televize Nova.

Kateřina Růžičková, 30. 10. 2014