Na leteckou vakcinaci chybějí piloti

1.11.2014 Právo str. 19 Severvní Morava a Slezsko Jiří Tomaškovič

Až dvě desítky pilotů hodlá přijmout firma Elmontex, která jako jediná v České republice provádí leteckou vakcinaci lišek proti vzteklině.

Firma sídlící na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově letos výrazně posílila pozice na zahraničních trzích, když získala zakázky za více než 90 miliónů korun v Polsku, Rumunsku a Černé Hoře. Zároveň se ale začala potýkat s nedostatkem kvalifikovaných pilotů, které by během jarní a podzimní vakcinační kampaně zaměstnala.

I proto navázala úzkou spolupráci s Leteckým ústavem Vysokého učení technického (VUT) v Brně a Ústavem letecké dopravy Vysoké školy Báňské – technické univerzity v Ostravě. „Slibujeme si od toho příliv pilotů, techniků a dalších odborníků v letectví,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Petr Buček.

Zároveň ale upozornil, že tuto práci nemůže provádět každý pilot. „Musí mít licenci obchodního pilota, navíc jsou tyto mise velmi náročné, proto si piloty pečlivě vybíráme. Postavit vakcinaci čistě na absolventech v žádném případě nelze,“ doplnil Buček.

A tak studenti leteckých škol, kteří požadovanou licenci ještě nemají, působí při vakcinaci jako operátoři. Nepilotují, ale řídí shoz léčivé látky na zem. Za kokpit usedají až při návratu domů, čímž nalétávají potřebné hodiny.

„Ročně vyprodukujeme sedm až deset absolventů s licencí obchodního pilota. Není to moc, ale pro letectví to je významné číslo,“ uvedl vedoucí letecké školy VUT Brno Jaromír Hammer, který se osobně také účastní vakcinace a před nedávnem se vrátil z Kosova. „Příprava mise v takové zemi, jako je Kosovo, kde se normálně létat vůbec nesmí, je nesmírně náročnou akcí. Na druhou stranu to je hodně zajímavá zkušenost,“ popsal Hammer.

Elmontex letecké shazování vakcíny proti vzteklině provádí už od roku 1998. Na území České republiky se tímto způsobem podařilo vzteklinu u volně žijících lišek vymýtit už v roce 2009. Společnost vakcinuje také v Bulharsku, Chorvatsku a aktuálně v Kosovu. Letos rozšířila své působení o vzdušný prostor Polska, Rumunska a Černé Hory. Podzimní část kampaně skončí na konci listopadu.

„Proniknout na zahraniční letecký trh považuji za velký úspěch,“ řekl předseda představenstva Miloslav Kašík. Společnost působí v Moravskoslezském kraji od roku 1992. Kromě leteckých služeb poskytuje elektromontážní práce pro těžký průmysl a působí v cestovním ruchu.

Kateřina Růžičková, 2. 11. 2014