Tajemství úspěchů vědců z brněnského VUT? Výzkum a praxe v těsném spojení

21.11.2014 Mladá fronta DNES str. 4 Brno a jižní Morava - Technologie budoucnosti Alena Veličková

O užší propojení výzkumu a praxe se v posledních letech snaží vědci z brněnského Vysokého učení technického. A výsledky stojí za to.

Brněnské VUT se snaží co nejvíc propojit výzkum a praxi, zároveň chce rozšířit praktické aplikace unikátních univerzitních poznatků a technologií. To všechno vede k celé řadě změn. Škola se teď může pochlubit pěti regionálními výzkumnými centry a dvěma centry excelence, která mají přispět například k dalšímu vývoji průlomových technologií.

„V přípravné fázi těchto projektů jsme postavili špičkové laboratoře, vybavené často světově unikátními přístroji, core-facilities, které umožňují výzkum na světové úrovni. Financovány byly vesměs z evropských prostředků,“ upozornil prorektor pro rozvoj vědecké a výzkumné činnosti Lubomír Grmela.

V regionálních výzkumných centrech SIX, CVVOZE, CMV, NETME a AdMaS či centrech excelence CEITEC a IT4I mohou po boku špičkových vědců pracovat i studenti doktorského studia a magisterských programů. „Často se zapojují do výzkumných týmů, které řeší významné projekty,“ konstatoval Grmela. Škola nejenže vychovává mladé vědce už během jejich studia, ale zároveň se jí otevřely větší možnosti pro výzkum i díky spolupráci s prestižními evropskými a zaoceánskými institucemi.

Ke špičkovým projektům VUT v Brně patří například výzkum magnetických virů. Jeho výsledky prezentovala skupina Tomáše Šikoly ve vědeckém článku s názvem Příprava a charakterizace nanostruktur, který vyšel loni v prestižním časopise Nature Nanotechnology. Na výzkumu se podíleli i vědci ze zahraničí. Brněnští výzkumníci spolupracovali na ověření teorie s kolegy z Kalifornské univerzity v San Diegu a synchrotronové laboratoře v Berkeley.

Výzkumu na Vysokém učení technickém pomáhají i mezinárodní granty, v jejichž získávání je škola úspěšná. Například skupině Karla Maci a jeho kolegy Davida Salamona se podařilo zajistit si finanční podporu pro projekt bioaktivních náhrad čelistních kostí prostřednictvím programu FP7. I na tomto projektu spolupracují vědci ze zahraničí. Konkrétně jsou to vědecká pracoviště z Německa, Španělska, Švédska a Číny.

Další významné výsledky přinesla skupina vědců vedená Jozefem Kaiserem, která pracuje v CEITEC VUT a patří ke světové špičce v oblasti tomografie. Výzkumníci sestrojili unikátní přístroj s pracovním názvem rLIBS, jenž slouží pro dálkovou prvkovou analýzu vzorků. Umožní například pomocí laserového paprsku analyzovat složení a stav mostu, aniž by bylo nutné přímo odebrat vzorek. Získané údaje pak přístroj zpracovává rovnou na místě.

Snaha rychle uvádět výsledky výzkumů do praxe s sebou nese zvýšené nároky na ochranu duševního vlastnictví. Škola má proto vlastní Centrum transferu technologií, které vědcům pomáhá hlavně s administrativou. Od roku 2007 má univerzita na kontě stovky vynálezů, patentů či průmyslových a užitných vzorů.

Kateřina Růžičková, 22. 11. 2014