Unikátní hořák využije i čínské fritovací oleje

21.11.2014 Mladá fronta DNES str. 4 Brno a jižní Morava - Technologie budoucnosti (vel)

Před dvěma lety se na výzkumníky z Brna obrátila jedna zahraniční chemička se speciálním požadavkem. Chtěla, aby jí tým z laboratoře Ústavu procesního a ekologického inženýrství brněnského VUT vedený Pavlem Skryjou pomohl najít takový způsob úpravy běžného hořáku, který by si poradil s nepříliš kvalitním plynem, produkovaným při zpracování plastů pyrolýzou. „Moc vědeckých pracovišť, která umí řešit využití alternativních paliv pro průmyslové hořáky, v Evropě není,“ vysvětluje Pavel Skryja s patřičnou pýchou. Specifická žádost ze zahraničí odstartovala výzkum, na jehož konci je technologie, o kterou je zájem nejen u nás, ale i v zahraničí.

Kombinovaný hořák umí spalovat nejen plynné a kapalné palivo, ale i rostlinné či živočišné oleje. Zaujal firmy na Slovensku, v Německu, Anglii a nejnověji v Číně. Není se čemu divit, cena běžných paliv totiž neustále roste.

Konkrétně v Číně chtějí vyřešit problém, jak zužitkovat fritovací olej, který se dosud bezúčelně vyléval do kanálu. Vědci se chystají zkoumat, jak přesně olej využít coby palivo do průmyslových hořáků.

Ty se používají třeba na ohřev ropy. Jenže si vesměs umí poradit jen s plynným a kapalným palivem standardní kvality. Fritovací olej, který už na fakultu strojního inženýrství dorazil v kanystrech z Číny, tak bude výzvou. Je totiž plný živočišných zbytků, které tvoří až 80 %. Není divu, na oleji se smažily ryby i mleté hovězí maso.

Kombinovaný hořák z Brna umí pracovat také na bázi paliv s nízkou výhřevností či různých odpadních produktů. Ekonomické a ekologické tlaky ze strany vlád i veřejnosti jsou stále vyšší, dá se proto očekávat, že zájem o novinku ještě poroste. Hořák je konstruovaný k použití v průmyslových procesních pecích a dohořívacích komorách. Pavel Skryja přesně ví, jaké požadavky firmy mají. Výzkumu se totiž začal věnovat teprve před třemi lety, předtím pracoval jako projektový manažer a konstruoval hořáky pro chemičky a rafinerie. „Zlákala mě možnost věnovat se problematice hlouběji na výjimečném vědeckém pracovišti,“ prozradil.

Kateřina Růžičková, 23. 11. 2014